Novodobé otroctvo

Autor: Lucia Švecová | 13.8.2015 o 10:53 | (upravené 13.8.2015 o 11:07) Karma článku: 3,76 | Prečítané:  467x

Komentár k článku: www.novinky.cz/domaci/377467-handicapovane-dite-od-nahradni-matky-nikdo-nechtel-skoncilo-v-ustavu.html 

Toto dieťa sa stalo obeťou, podľa môjho názoru, novodobého otroctva. Nie, nie je momentálne nikoho vlastníctvom, ani nikomu neslúži. Ono sa totiž stalo obeťou otroctva ešte prv, než vôbec prišlo na svet. Bolo otrokom žiadostí biologických rodičov a ich nerozvážnosti. Vystupuje tam síce aj náhradná matka, avšak v tomto konkrétnom prípade je tiež v určitom zmysle obeťou, nakoľko je sama postihnutá a zrejme si ani nedokázala uvedomiť a zvážiť, do čoho sa púšťa. Aj keď je to zatiaľ ojedinelý prípad, považujem za potrebné upozorniť naň, aby mohli byť tieto ohavnosti zastavené ešte v zárodku, skôr než napáchajú viac takýchto nezvratných škôd.


Otroctvo je úplná osobná závislosť a nesloboda, pri ktorej je človek predmetom vlastníctva. Aj vám to nápadne pripomína situáciu dieťaťa v tomto prípade? Jeho život bol úplne závislý od rozhodnutia rodičov, dnes tak moderne nazývaného slobodnou voľbou. To je prípad potratov všeobecne. Niektorý z rodičov si povie, že sa mu to nehodí, a tak dieťa jednoducho nechá zomrieť (presnejšie zavraždiť), akoby narábal s vecným vlastníctvom. Dieťatko, aj keď sa nakoniec narodí, na to všetko mimoriadne ťažko doplatí svojím zdravotným stavom, no opäť sa stáva len vecou, ktorú je možné bez pádneho dôvodu vyhodiť kamsi do detského domova. Pádnym dôvodom by snáď mohla byť neschopnosť rodičov poskytnúť mu dostatočnú starostlivosť pri všetkých jeho postihnutiach, avšak oni to ani neskúsili.


Okrem otrockého osudu dieťaťa je ďalšou nástrahou náhradného materstva výchova k úplnej nezodpovednosti a nerozvážnosti. Svedčí o tom už len fakt, že pri náhradnom materstve sa všade uvádzajú iba práva rodičov ale žiadne povinnosti. Hocikto si tak môže bez uváženia povedať, že chce dieťa, no neskôr si to rozmyslí a pokiaľ, bohužiaľ, nemá kúska citu, neprinúti ho žiadna oficiálna povinnosť niesť zodpovednosť za svoju nerozvážnosť. Na všetko doplatí dieťa, ktoré už však daného človeka ďalej nezaujíma, pretože malo byť len nástrojom uspokojenia túžob a pokiaľ nevyhovelo, nemá už právo na normálny život. 


Ako poriadna moderná spoločnosť odsudzujeme historické otroctvo i súčasný mafiánsky obchod s bielym mäsom. Vykrikujeme slogany proti rasizmu a statusmi na sociálnych sieťach sa pridávame k boju za slobodu pre všetkých. Ale sú to len slová! V skutočnosti robíme presne to, proti čomu bojujeme, avšak robíme to malým či nenarodeným deťom, aby sa nemohli ozvať a aby sme to my mohli nazvať svojím právom. Pretože správať sa k ľuďom okolo seba ako k vlastníctvu je ľahšie než učiť sa bratskej láske. No má to nekonečne ďaleko siahajúce dôsledky, ktoré si my sami vôbec neuvedomujeme. A pokiaľ na ne niekto upozorní, berie nám právo na našu slobodnú voľbu, je len bigotným fanatikom, ktorého treba umlčať.
Neviem, a bojím sa čo len pomyslieť, čo z tejto spoločnosti bude o storočie či možno len o pár rokov. Zdá sa, že sa pokúšame odstrániť akékoľvek morálne zákony a vymyť si mozgy to takej miery, aby nás ani len nenapadlo, že tu kedysi čosi podobné bývalo a dokonca to boli veci človeku prirodzené. V prípade, že nás to začne trochu škrieť, začneme sa oháňať temným stredovekom, ktorý iste popáchal oveľa horšie veci. No obávam sa, že ani najkrutejšie stredoveké praktiky sa nevyrovnajú počtu obetí, ktorý už dosiahli potraty a ktorý môže čochvíĺa významne podporiť aj toto novodobé otroctvo.


Možno zniem príliš vášnivo rozhorčene. Áno, asi naozaj som. Hnevá ma, že sme ochotní pred týmto všetkým zavrieť oči až pokým sa to, a najmä dôsledky toho všetkého, bytostne nedotýkajú nás samých. Dovtedy s klapkami na očiach plne podporujeme tú svetlú stránku, ktorú nám naša moderná spoločnosť tak zveličuje. No skutočne sa tým stávame spolupáchateľmi ohavností podobných prípadu v tomto článku, pretože ony sú iba dôsledkom toho, čo sme my podporili. A nemuseli sme ani bojovať za pro-choice či hlasovať proti pro-life. Stačí, že sme ostali ticho.


Aký je váš názor?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?