Hľadanie pokladu

Autor: Lucia Švecová | 5.8.2015 o 19:58 | (upravené 6.8.2015 o 9:11) Karma článku: 6,96 | Prečítané:  237x

Tento víkend (31.7.-2.8.) sa v Poprade stretlo tri a pol tisíc mladých ľudí z celého Slovenska a hľadali spolu ten najvzácnejší poklad. Je možné, že ste o tom, bohužiaľ, ani nepočuli. V tom prípade si prečítajte aspoň takto spätne

Národné stretnutie mládeže bolo (i je) veľkým dielom, kedy mladí majú jedinečnú možnosť postretať svojich priateľov a nových ľudí z úplne celej krajiny a zažiť neuveriteľné veci, v prvom rade spoznať Boha. Heslom tohto roka bol citát Matúšovho evanjelia, ktorý vybral svätý otec:

"Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha." (Mt 5,8)

Podľa neho sme sa celý víkend snažili očistiť svoje srdcia, aby sme videli ten najväčší poklad v Bohu. Pôvodne som chcela urobiť pár rozhovorov a napísať úžasný článok, avšak nakoniec som vsadila viac na život v prítomnej chvíli, užila som si tieto skvelé dni a nerozmýšľala nad článkom. Preto sa ospravedlňujem a ponúknem vám pohľad len z mojej strany.

article_photo

Na P15 (ako sa volalo tohtoročné NSM) som sa dostala ako súčasť banskobystrického zboru, ktorý nahral slovenskú verziu hymny Svetových dní mládeže 2016 a spieval na nedeľnej záverečnej omši P15-tky. Vďaka tomu som spolu s ostatnými prišla do Popradu už v stredu a zúčastnila sa aj časti prípravného týždňa spolu s ostatnými dobrovoľníkmi a účinkujúcimi. Prvý krát som videla takýto veľký "event" zo zákulisia a pozorovala celú jeho prípravu. Výtvarníkov, ktorí už od mája vymýšľali čo ako bude vyzerať a celý mesiac pripravovali jednotlivé rekvizity, tanečníkov, ktorí dlhú dobu nacvičovali neuveriteľne krásne vystúpenia, animátorov, ktorí sa duchovne obnovovali aby dali mladým to najlepšie zo seba, no i všetkých tých, čo mali na starosti registráciu, ubytovanie, stravu či upratovanie. Všetky školy a kostoly Popradu, rovnako i Aréna Poprad, celý týždeň pripomínali úľ plný pilných včielok.

Pre dobrovoľníkov bol počas prípravného týždňa tiež pripravený program. Otec Pavol Hudák nás počas krásneho večerného programu s adoráciou viedol ku čistým vzťahom a pomáhal nám objavovať poklady pomocou piatich zmyslov. Každý večer tiež nejakí účinkujúci zahrali časť víkendového programu pre tých, ktorí sa ho kvôli svojej službe nemohli zúčastniť, a (ko)mediálny tím nás vždy rozosmial svojou perfektnou vsuvkou. Celý deň inak všetci "makali" na svojich úlohách, spievali, maľovali, strihali, zapisovali, umývali, tancovali a podobne. Bola som veľmi vďačná za tento čas, počas ktorého som viac mohla byť s priateľmi a zapojiť sa aspoň trochu do služby.

V piatok sa k približne štyrom stovkám dobrovoľníkov pripojila stovka kňazov a zasvätených a napokon tri tisícky účastníkov. Program sa začal úžasným otváracím ceremoniálom, v ktorom sme sa zázračne presunuli do roku 1984. Prešli sme všetkými dôležitými udalosťami tohto roku (najmä hudobnými hitmi) až sme sa nakoniec dostali k tomu, že v tomto roku svätý Ján Pavol II. daroval mladým Misijný kríž, čím sa rozbehli svetové stretnutia mládeže a taktiež tie národné. Ako veľké a emotívne prekvapenie prišiel po pol roku znova na Slovensko Misijný kríž. Doviezli nám ho bratia Poliaci špeciálne pre tento večer. Po ceremoniáli sme šli v dlhokánskom sprievode za krížom do Konkatedrály Sedembolestnej Panny Márie a po ceste sme vešali na šnúry v meste oblečenie, ktoré poputovalo na charitu. Napokon sme deň zakončili nádhernou krížovou cestou v symboloch papiera.

V sobotu doobeda sme v sprievode Simi Martausovej, okrem iného aj autorky hymny P15, hľadali poklad s otcom eparchom Petrom Rusnákom v neuveriteľne silnej katechéze o odkrývaní našich súkromných pokladov a hľadaní toho jediného skutočného pokladu. Okrem toho sme pozorovali talentované deti z folklórneho zoskupenia Kremienok a vypočuli si svedectvo veľkej rodiny. Poobede bolo pre nás prichystané veľmi zaujímavé EXPO povolaní. Mali sme možnosť stretnúť 33 ženských a 19 mužských reholí, porozprávať sa s jednotlivými rehoľníkmi a vypočuť si ich koncert. Okrem rehoľníkov sme však stretali aj sekulárne spoločenstvá zasvätených laikov a ako novinku aj pro-life a pro-rodinné hnutia. Večer bol prichystaný úspešný projekt Godzone a nádherná vigília pod vedením otca biskupa Tomáša Galisa. Počas nej sme si pripomenuli aj 15 patrónov P15 a stíšili sa v adorácií.

Patróni P15: Laura Vicuňová, Mária Goretti, Gianna Beretta-Mollová, Anka Kolesárová, Terezka z Lisieux, Chiara Luce Badanová, Zdenka Schelingová, Jana z Arcu, Marcel Callo, Pier Giorgo Frassati, Dominik Savio, Alojz Gonzaga, Tomáš Munk, Janko Havlík a Tarzícius

Nedeľné doobedie sme objavovali poklady s osobnosťami ako je Richard Rikkon, Dominika Gurbaľová, Zuzka Eperješiová, či tanečné zoskupenie ATak. My (BB zbor) sme sa, bohužiaľ, nemohli zúčastniť tohto programu (vlastne ani včerajšieho EXPA, preto vám o ňom nemôžem povedať viac), pretože sme usilovne nacvičovali na poobedné spustenie Milosrdného roka (prípravy na SDM 2016) a slávenie Eucharistie, kde sme predviedli slovenské verzie skladieb Piotra Rubika, k čomu on osobne dal zvolenie. Omša sa konala na námestí pred Arénou Poprad, nakoľko by sa taký obrovský zástup ľudí nezmestil do nijakého kostola. Vďaka Bohu, počasie vydržalo presne do skončenia liturgie a chvíľu po tom, čo sme dospievali a začala sa baliť technika, začalo pršať. Tento dážď nám pripomenul obrovskú milosť, ktorá na nás "pršala" počas celej P15-tky.

Celý program bol veľmi prepracovaný. Ako povedal režisér celého stretnutia, Pavol Danko, žiadna súčasť programu nevznikla tak, že by niekto videl nejaké vystúpenie a povedal si, že toto tu chce, ale všetko bolo starostlivo vytvorené spoločne ako veľká mozaika, všetko na seba nadväzovalo a jedno bez druhého by neodovzdalo svoje posolstvo. Preto patrí veľká vďaka a pochvala všetkým ľuďom, ktorí stáli za celou dvojročnou prípravou.

Z tohto stretnutia si ja osobne odnášam najmä spoločenstvo. Najviac som vďačná za čas, ktorý som mohla stráviť s Bohom v kruhu priateľov a vidieť, že sú tu aj ďalšie tri tisícky mladých ľudí, ktorí tiež túžia a hľadajú Boha. To je veľmi silný a neoceniteľný zážitok. Mať možnosť viac budovať priateľstvá a stretať kopec nových ľudí je perfektné. Uvedomila som si dôležitosť vzťahov a všetky tie hlboké myšlienky, stretnutia a zážitky, ktoré prehovárali do môjho srdca, v ňom zapálili ešte väčšiu túžbu po Bohu. Neviem si predstaviť lepšie strávený čas!

Ak ste Národné stretnutie mládeže P15 v Poprade náhodou nestihli, nesmúťte. Budúce leto na nás čakajú Svetové dni mládeže v blízkom Krakowe, ktoré budú určite ešte bohatšie a silnejšie. Zatiaľ si aspoň tu môžete pozrieť a prečítať, ako bolo na P15. Nech vám je to pozvaním a vám, mladým, povzbudením, že nie ste sami.

Otvárací ceremoniál: http://www.tvlux.sk/archiv/play/8125 

Fotky: https://www.flickr.com/photos/radapremladezauniverzitykbs/albums

Videá: https://www.youtube.com/c/Radapreml%C3%A1de%C5%BEauniverzityKBSofficial

http://www.narodnestretnutiemladeze.sk/uvod

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?