Kvetný víkend 2015 alebo úžasné stretnutie mladých

Autor: Lucia Švecová | 30.3.2015 o 21:42 | (upravené 30.3.2015 o 22:50) Karma článku: 5,69 | Prečítané:  323x

Aj v Banskobystrickej diecéze sa už 15 rokov na Kvetnú nedeľu mladí ľudia stretajú so svojím biskupom a celý víkend trávia spolu v bohatom programe. Táto akcia pod názvom Kvetný víkend sa tento rok v Banskej Bystrici konala opäť a to v dňoch 27. až 29. marca.

Tohtoročnou témou bol citát z Matúšovho evanjelia:

"Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha." (Mt 5,8) 

Rozhodol tak svätý otec František. Blahoslavenstvá sú prípravou na najbližšie Svetové dni mládeže (svetové stretnutie mladých s pápežom), ktoré sa uskutočnia budúci rok v Krakove a ich témou bude ďalšie blahoslavenstvo:

"Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo." (Mt 5,7)

            Ako každý rok sa program začal v piatok svätou omšou s otcom Andrejom Darmom vo farskom kostole, po ktorej sme sa presunuli do Gymnázia Andreja Sládkoviča. Tam sme sa rozdelili do skupiniek, v ktorých sme sa stretávali celý víkend na rôznych aktivitách. Nasledovala nádherná krížová cesta, ktorú si pripravilo Univerzitné pastoračné centrum. Sobotný doobedňajší program tvorili katechézy rozdelené podľa veku (do 18 rokov ju viedol o. Andrej Darmo a nad 18 rokov o. Jozef Mihok) a svätá omša s otcom vikárom Branislavom Koppálom. Poobede sme mali možnosť zúčastniť sa rôznych workshopov (jedným z nich bol aj workshop Richarda Vašečku - Chcem byť chlap + radosť byť ženou) a večer sme zakončili dialógmi s otcom biskupom Mariánom Chovancom a nádhernou modlitebnou vigíliou. V nedeľu sme mali možnosť byť na veľkolepej slávnostnej omši s otcom biskupom. Okrem toho celý víkend bolo k dispozícií množstvo kňazov na rozhovor a svätú spoveď a taktiež tzv. Rehoľná kaviareň, kde sme sa mohli pri kávičke alebo čajíku porozprávať s rehoľníkmi. Tohtoročného Kvetného víkendu sa dohromady zúčastnilo okolo 400 mladých ľudí.

            Organizátori, ktorými bolo Diecézne centrum mládeže Maják na Španej Doline (ďalej už len DCM), zvolili za motív témy Kvetného víkendu cestu. Program sprevádzalo množstvo rekvizít v podobe dopravných prostriedkov a značiek. Zamýšľali sme sa nad tým, že sme všetci na ceste života, na ktorej je potrebné mať čisté srdce, aby nás doviedla bezpečne do správneho cieľa. Spoznávali sme Božiu lásku i samých seba. Kvetný víkend je okrem iného skvelou príležitosťou stretnúť množstvo mladých ľudí, nadviazať veľa nových priateľstiev a spoznať, že na našej ceste nie sme sami.

            Na Kvetnom víkende bolo okrem účastníkov, kňazov a rehoľníkov aj množstvo dobrovoľníkov a animátorov. Prečítajte si, čo o ňom hovorí jedna dobrovoľníčka:

 

            Koľký raz si už na Kvetnom víkende?

            Tento rok som tu už štvrtý krát.

            Spomínaš si, čo ťa sem priviedlo prvý raz?

            Spolužiačky o tom vtedy tiež prvý krát počuli od ich sestier a tak sme si povedali, že to skúsime. Ešte sme neboli nikdy na takej akcií a tak sme sa rozhodli, zaregistrovali a prišli sme do veľkého neznáma.

            Vedela by si povedať, čo sa ti na Kvetnom víkende páči? Prečo by si odporučila mladým, ktorí tu ešte neboli, aby prišli?

            Na Kvetnom víkende sa mi najviac páči asi taká celková atmosféra a tí mladí ľudia. Vidím na nich takú radosť v srdci a že majú v srdci Pána. Žijú tým a ja od nich môžem čerpať. Veľa mi to dá keď sa s nimi rozprávam a vidím ich úsmevy. A prečo by som to odporučila aj iným? No, určite je to veľká príležitosť ako spoznať Pána, načerpať a možno aj spoznať samých seba.

 

            Kvetný víkend je úžasnou akciou, ktorá však nemá byť cieľom, ale chce mladých pozývať k plnšiemu životu viery. Tento víkend je len raz za rok, ale po zvyšok roka je k dispozícií spomínané DCM Maják a v rámci jeho aktivít aj animátorská škola Anim, ktorá vychováva mladých k tvoreniu spoločenstiev a vedeniu mladých v jednotlivých dekanátoch a farnostiach. V každom dekanáte si tak mladí môžu nájsť stretko, kde môžu svoju vieru žiť a zdieľať neustále, a môžu takisto hocikedy prísť do Centra prijatia v DCM na Španiu Dolinu.

            Verím, že tým, ktorí sa Kvetného víkendu zúčastnili, sa páčil minimálne tak ako mne, a tiež, že vy, ktorí ste naň ešte nezavítali, tak určite spravíte budúci rok!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?