Neodsudzujem!

Autor: Lucia Švecová | 17.1.2015 o 16:46 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1026x

Neodsudzujem dvoch ľudí, ktorí sa milujú, aj napriek tomu, že sú rovnakého pohlavia. Neodsudzujem ich rovnako, ako neodsudzujem manželské páry, ktoré sa rozhodli pre rozvod. Presne tak neodsudzujem ani drogovo závislých či postihnutých ľudí. Neodsudzovať však neznamená schvaľovať, resp. prijať za normálne.

 

Začnem asi tým, že aj sama osobne poznám nejakých homosexuálov – a sú aj mojimi priateľmi – pretože to je asi najsilnejší argument. Znie mi to, síce, ako keby to boli nejaké exponáty, na ktoré sa chodíme pozerať do výkladov. Avšak s týmto postojom začali práve tí oponenti „homofóbov“, ktorí vždy tvrdili, že homosexuálov nepoznáme osobne, lebo inak by sme ich takto neodsudzovali.

Lenže pravdou je, že my ich neodsudzujeme – aj keď, priznávam, sú výnimky, ktoré homosexuálov naozaj odsudzujú, majú voči nim až, takpovediac, odpor, a skrývajú to za kresťanstvo a obranu hodnôt. Aj tá veta „my ich neodsudzujeme“ znie zvláštne. Prečo sme „my“ a „oni“? Avšak aj s týmto delením na dva tábory začali práve oponenti „homofóbov“, takže mi nezostáva iné, len používať podobné termíny.

Späť k tomu, že ich v skutočnosti neodsudzujeme – nie, ako kresťania neodsudzujeme ani hriešnikov, hoci s hriechom nesúhlasíme. Pretože ide práve o to – ako kresťania neschvaľujeme spolužitie homosexuálov, pretože to považujeme za hriech, nakoľko je to proti Božiemu prirodzenému zákonu a toto neschvaľovanie sa nachádza aj v Biblií. No napriek tomu prijímame týchto ľudí, lebo každý z nás je hriešnik a keby sme ich len preto odsudzovali, museli by sme odsudzovať aj seba (samozrejme, deje sa to až na tie spomínané výnimky a aj niektorí z nás sa v tom musia ešte zdokonaliť). A to, že ich spolužitie považujeme za hriech, je otázkou našej viery a keby ste nám to chceli vyčítať, to zase budete odsudzovať vy nás a budete robiť presne to, čo vyčítate vy nám.

Neodsudzujem ani manželov, ktorí sa rozviedli – aj keď to vnímam ako hriech (teda aspoň pokiaľ sú to kresťanské páry) a som za to, že deti potrebujú vyrastať v stabilnej rodine s matkou aj otcom. Tento svoj postoj nezmením, avšak beriem ich ako ľudí, ktorí majú svoje talenty a dobré srdce. Veď každý z nás spravil vo svojom živote chybu. Avšak pointou je nerobiť ju ďalej a snažiť sa ju podľa možnosti napraviť, a to zahŕňa aj negatívny postoj voči rozvodom ako skutkom.

Neodsudzujem ani závislých ľudí a ľudí s postihnutím. Rovnako vnímam závislosť ako hriech a aj keby to nebol hriech, je to proste nesprávne, nakoľko si tým ľudia ubližujú sami sebe. A postihnutie vnímam ako nie normálny stav. Myslím tým, že týchto ľudí neodsudzujem, naopak, snažím sa ich čo najviac prijať, no nemôžem prehlasovať, že toto postihnutie je vlastne normálne a my sme iní, keď nie sme postihnutí; len preto, aby sa ten dotyčný postihnutý necítil odmietnutý. So závislými ľuďmi je to jasné – prijímam ich, neodsudzujem, avšak pre ich dobro sa snažím o to, aby sa tejto závislosti zbavili – či už to oni vnímajú ako správnu vec, alebo nie.

Týmito ostatnými príkladmi neodsudzovania chcem poukázať na to, aký je náš postoj (ako kresťanov, avšak stotožňujú sa s ním aj niektorí nekresťania) voči homosexuálom. Neodsudzujeme ich – nikto by nemal a tak to aj Cirkev (na čele s pápežom) učí. Musíme sa naučiť ich prijímať, sú to naši priatelia, presne takí istí ľudia ako my a často krát oveľa lepší ľudia. No homosexuálne konanie považujeme za hriech a hoci homosexuálne cítenie hriechom nie je (pretože cítenie samo o sebe je otázkou našich pocitov a kým sa nestáva činom, nemôže to byť ani hriech), nie je to niečo normálne. Je to, v istom zmysle „hendikep“, s ktorým sa ale do určitej miery vo väčšine prípadov dá aspoň niečo robiť (pretože je dokázané, že neexistuje homosexuálny gén, a teda nikto sa nerodí homosexuálom, môže mať na to maximálne predispozíciu – vtedy to nie je celkom možné zmeniť; ale hlavne sa homosexualita nadobúda v dôsledku výchovy a prostredia, alebo je, v malom množstve prípadov, len formou istého exhibicionizmu „z nudy“).

Tiež nie je naším cieľom homosexuálov meniť, ako si to niektorí myslia, pretože veríme taktiež v to, že každý z nás má slobodnú vôľu a pokiaľ sa rozhodne pre hriech, je to jeho rozhodnutie, no my ho naďalej prijímame, pretože ani Boh neodsúdil nás za to, že sme si zvolili hriech. Jedinou výnimkou sú prípady, v ktorých homosexuáli svojím konaním negatívne ovplyvňujú niekoho iného – jedným z takýchto prípadov je práve výchova detí homosexuálnymi pármi. Ako som už povedala, homosexualita môže byť nadobudnutá v dôsledku výchovyprostredia (keď niektorých homosexuálov poznáte osobne a poznáte aj ich rodinné zázemie, je to niekedy naozaj očividné). No a pokiaľ nie je homosexualita normálom, pokiaľ je (aspoň v tom istom zmysle) „hendikepom“, nie je dobré, keď sa niekto zaslúži o to, aby sa niekto iný stal homosexuálom – rovnako ako nie je správne, keď niekto spôsobí inému jeho postihnutie. Preto by sme nemali súhlasiť s tým, aby homosexuálne páry vychovávali deti, pretože okrem toho, že dieťa má právo na otca AJ matku a potrebuje aj mužskú aj ženskú stránku výchovy, môže to zapríčiniť aj jeho homosexualitu.

Takže, prosím vás, verte mi, že ja ani väčšina z „toho nášho tábora“ neodsudzuje a nechce odsudzovať žiadnych ľudí – či už sú to homosexuáli, závislí, rozvedení, zločinci alebo hocikto z nás. Rada by som sa ospravedlnila aspoň za tú väčšinu z nás, ak to niekedy pôsobí opačne, avšak to je zvyčajne len preto, že aj niektorí z vás odsudzujú nás a my sa takisto musíme aspoň trochu brániť a bojovať za to, čo považujeme za správne. Odsudzujeme činy, odsudzujeme presadzovanie tohto „hendikepu“ ako základného ľudského práva – pretože potom sa stáva čímsi normálnym, hoci nie je. Avšak, aj keď s nimi nemusíme súhlasiť a schvaľovať ich, rešpektujeme tie činy a rozhodnutia týchto ľudí, ktoré neovplyvňujú negatívne iných.

Potešilo by ma, keby ste sa z tohto pohľadu pozerali aj na nadchádzajúce referendum – aby ste pamätali na to, aký je náš postoj, a že podobne, ako náš postoj, ani toto referendum neodsudzuje ľudí a nie je zamerané proti ľuďom. Referendum ani neobmedzuje nikoho práva – to predsa uznal aj Ústavný súd. Chce to len zachovať tak, ako to je teraz. Nikoho cieľom nie je (nemalo by byť) rozhádať ľudí ani spôsobiť zbytočnú nenávisť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?