Moderné rodinné gymnázium

Autor: Lucia Švecová | 9.12.2014 o 18:44 | Karma článku: 6,21 | Prečítané:  264x

V utorok 9.12. sa na Katolíckom gymnáziu svätého Františka Assiského v Banskej Štiavnici uskutočnil Deň otvorených dverí. Žiaci a taktiež ich rodičia si mohli vypočuť niečo o škole nie len od profesorov, ale aj od samotných študentov. Tí ich potom sprevádzali po jednotlivých triedach, laboratóriách a učebniach, kde návštevníci mohli sledovať fungovanie robotov na informatike, priebeh chemických a fyzikálnych pokusov, stavbu buniek cez mikroskop, úryvok anglického divadla, používanie aplikácií pri výučbe jazykov, či vyskúšať si nejaký malý psychologický test alebo logickú hádanku.

Katolícke gymnázium svätého Františka Assiského je (možno aj vám) známe svojou výučbou pomocou tabletov od firmy Apple – iPad-ov. Študenti pri nástupe do školy dostanú tento tablet za symbolickú cenu, z ktorej sa neskôr nakupujú výučbové aplikácie. Využívajú ho následne nie len v škole, ale aj doma, nakoľko v ňom majú uložené učebné materiály. Ak študent na tejto škole úspešne zmaturuje, tablet mu zostáva.

Toto gymnázium je skutočne priekopníkom vo využívaní tabletov vo vyučovacom procese, nakoľko bolo prvou školou na Slovensku, ktorá využívala tablety až v takejto miere a poskytla ich študentom na 24 hodín denne. Vyučujúci sa niekoľko krát zúčastnili rôznych konferencií zameraných na modernú výučbu a výučbový plán mnohých škôl, ktoré dnes tiež používajú tablety, vychádzal práve z príkladu tejto školy. Tento rok však škola Deň otvorených dverí nezamerala len na tablety, ale na celkové kvality školy, hlavne čo sa týka prístupu k študentom a vzťahov medzi nimi.

Je pravda, že táto škola je veľmi malá. V triedach je maximálne 11 študentov, avšak profesori i študenti to berú skôr za pozitívum. Vďaka tomu sa totiž profesor dokáže venovať každému študentovi osobitne a dostatočne intenzívne. Študenti sami hovoria, že sú so svojou školou spokojní. Oceňujú prístup profesorov, ktorý sa skôr podobá prístupu na súkromnom vyučovaní, než na obyčajnej škole. Profesori sa snažia vychovať zo svojich študentov ľudí, ktorí budú vedieť riešiť problémy, budú danej problematike naozaj rozumieť a nebudú len „nabiflení“ nejaké informácie. A tak možno sledovať, že študenti tejto školy dosahujú reálne úspechy, dokonca až na svetovej úrovni.

 Ďalšou výhodou tohto malého počtu je rodinná atmosféra. Odzrkadľuje sa to tak v prístupe učiteľov, ako aj vo vzťahoch medzi študentmi. Všetci sú priateľmi, všetci sa poznajú a dokážu si navzájom pomáhať. Aj na Dni otvorených dverí sa snažili ukázať, že je to nenahraditeľné plus, ktoré inak nie je, bohužiaľ, až tak časté. Dôkazom je aj to, že žiaci nie sú medzi sebou nepriateľsky súťaživí, no napriek tomu takmer všetci dosahujú skvelé výsledky a úspechy.

Zo slov výchovnej poradkyne sa návštevníci dozvedeli aj to, že všetci študenti Katolíckeho gymnázia, ktorí sa prihlásili na vysokú školu, boli doposiaľ aj prijatí. Niektorí sami nechceli ísť na vysokú školu, no ostatní nemali problém sa tam dostať. Číselne to však v porovnaní s inými školami nie je tak zjavné, nakoľko je táto škola o toľko menšia. Avšak percentuálne je na tom veľmi dobre. Svedčí o tom aj štatistika nezamestnanosti, ktorá túto školu umiestnila na 8. miesto v kraji s iba 2 % nezamestnaných študentov.

Svoje zážitky rozprával osobne aj študent, ktorý sa toto leto zúčastnil svetovej súťaže Robo Cup v Brazílii a skončil na 3. mieste (porazil dokonca aj Japoncov). Táto škola totiž aj vďaka modernej elektronickej výučbe vyniká v informatike. Mladí študenti a rovnako aj žiaci Cirkevnej základnej školy svätého Františka Assiského sa venujú programovaniu rôznych programov a robotov, s čím sa neskôr zúčastňujú medzinárodných súťaží.

Vyučujúci, samozrejme, nezabudli pripomenúť, že tablety sú len bonusom, pretože hlavné kvality školy na nich nespočívajú. Ak niekomu nevyhovuje výučba na tabletoch, má k dispozícií učebnice v papierovej podobe a pokojne môže na každom predmete používať zošit a pero. Avšak tablety sú pomôckou vďaka mnohým edukačným aplikáciám, ktoré často uľahčujú prácu, dávajú viac možností vzdelávať sa a robia to zaujímavejšou formou, ktorá študentov naozaj baví.

Katolícke gymnázium svätého Františka Assikého vás veľmi rado privíta vo svojich radoch. Neváhajte a pridajte sa do tejto rodiny!

 

Tu je video z dielne študentov: https://www.youtube.com/watch?v=JOJn8j0Ji-0&feature=youtu.be

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?