Minister školstva osobne

Autor: Lucia Švecová | 27.11.2014 o 12:14 | (upravené 27.11.2014 o 19:06) Karma článku: 3,74 | Prečítané:  810x

Vo štvrtok (27.11.) sa v Slovenskom banskom múzeu v Banskej Štiavnici uskutočnilo odovzdávanie Vyznamenaní ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR za mimoriadny prínos v oblasti vedy a techniky – Cena Samuela Mikovíniho. Mala som tú možnosť tam byť a zastaviť pána ministra, Juraja Draxlera, aby mi zodpovedal zopár otázok. Ponúkam vám teda krátky rozhovor s ním:

Dobrý deň. Som mladá študentka, ktorá hľadá možnosti štúdia a ďalšieho uplatnenia tu na Slovensku. Rada by som sa vás teda opýtala na pár vecí o našom slovenskom školstve. Ste ministrom zatiaľ len krátko. Chcem sa opýtať, ako vnímate súčasnú situáciu, čo si myslíte o aktuálnom stave slovenského školstva?

Máme veľmi pekné školy. Vďaka tomu, že Európska únia posiela pomerne významnú pomoc – aj významnú finančnú pomoc pre slovenské školy – mnohé sa podarilo pekne zrekonštruovať. Bohužiaľ nie všetky a o to sa práve budeme snažiť, aby sa nám v tých nasledujúcich rokoch podarilo veľmi užitočne použiť peniaze, ktoré prichádzajú z rozpočtu Európskej únie, aby už všetky školy boli pekne vybavené, mali pekné učebne, telocvične, miesta, kde bude prebiehať pracovné vyučovanie. Aby boli tie školy pekne farebné, dobre vybavené peknými učebnicami a pekným digitálnym obsahom.

Ďakujem, ale nemyslela som ani tak stav samotných škôl, ako skôr stav školského systému ako takého a všeobecne náš systém vzdelávania. Čo si o tom myslíte? Vidíte nejaké problémy, plánujete nejaké zmeny?

Ja sám som strednú školu končil nie na Slovensku ale vo Veľkej Británii, potom som študoval v Nemecku a opäť v Británii, takže prešiel som si školskými systémami viacerých európskych krajín, a to ma možno inšpiruje rozmýšľať o tom, ako by sme mali meniť aj ten náš slovenský školský systém. Potrebujeme, aby žiakov naozaj zaujímalo to, čo sa v škole učia. Chceme, aby bolo viac súťaží, aby tie súťaže boli spoločensky uznávané. Máme šikovných žiakov, ktorí vedia naozaj pekné veci, či už z fyziky, matematiky alebo napríklad z literatúry, preto ich chceme viac spropagovať. Veľmi dôležité bude, aby sa školy učili nové postupy, nové didaktické metódy, aby vyučovanie v triede bolo živé, aby žiakov naozaj zaujímalo. Aby si tí žiaci, keď zo školy vyjdú, vedeli klásť správne otázky. Lebo nie je až také ťažké docieliť to, aby sa žiak nabifloval, ale je veľmi dôležité, aby ten žiak mal chuť a aby bol tvorivý. Aby si, keď vyjde zo školy, stále kládol otázky, a aby ho to posúvalo ďalej.

V súčasnosti, teda aspoň ja to tak vnímam, keď študenti dosiahnu vysokoškolský titul tu na Slovensku, tak nenachádzajú až také uplatnenie a veľa mladých ľudí odchádza do zahraničia. Čím si myslíte, že je to spôsobené?

Nám odchádzajú do zahraničia aj študenti, veľa študentov sa rozhodne, že nechce študovať na Slovensku, ale ide študovať do Čiech, Veľkej Británie, do iných krajín. Chceme zmeniť už to, aby sme mali vysoké školy, ktoré sú naozaj atraktívne, ktoré majú pekné internáty, kde sa študent nemusí potýkať s nejakou zbytočnou byrokraciou, ale aby sa naozaj s radosťou učil. Čo sa týka uplatnenia študentov, samozrejme, je dôležité, aby mali tie vedomosti, ktoré sú dôležité pre firmy, ale aj pre výskumné ústavy, napríklad. Takže pre mňa bude veľmi dôležité rozprávať sa s vysokými školami o tom, čo vlastne učia, ako to učia a ako môžu zlepšovať prístup k študentom tak, aby, keď ten študent vyjde z vysokej školy, bol rozhľadený a mal taký široký záber vedomostí, ktorý mu umožní veľmi ľahko si potom nájsť prácu.

Nakoniec by som sa opýtala, nakoľko študujem aj na základnej umeleckej škole, ako ministerstvo berie umelecké vzdelanie? Ako sa riešia najmä základné umelecké školy, pretože pokiaľ viem, neberú sa ako normálne školy, ale iba ako voľno časové aktivity, dokonca ešte nižšie. To je podľa mňa obrovská škoda, pretože je to naozajstné vzdelanie.

Umelecké školy majú u nás veľmi peknú tradíciu, takže to je dôležité, samozrejme, udržiavať. Našťastie máme ešte nejaký čas, aby sme premýšľali o tom, ako vlastne chceme nastaviť fungovanie základných umeleckých škôl. Určite sa budeme snažiť vypočuť si veľmi citlivo to, čo nám povedia priamo ľudia z terénu, ktorí pracujú v týchto zariadeniach.

 

Ďakujem pánovi Draxlerovi za rozhovor. Musím povedať, že nový minister je celkom sympatický a zatiaľ sa mi páčia jeho plány so slovenským školstvom. Dúfam preto, že to nebudú len plány, ale neskôr aj realita. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?