Zjednotení krížom

Autor: Lucia Švecová | 26.11.2014 o 16:33 | (upravené 26.11.2014 o 21:46) Karma článku: 5,07 | Prečítané:  310x

Pomaly sa končia dva týždne púte kríža Svetových dní mládeže na Slovensku. Tento kríž prišiel spolu s kópiou ikony Panny Márie z Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme v dňoch medzi 15. a 29. novembrom do Košíc, Prešova, komunity Cenacolo, Bratislavy (aj do UPC), Nitry, Trnavy, Popradu, Vysokej nad Uhnom k hrobu Anky Kolesárovej, do Rimavskej Soboty, Banskej Štiavnice (aj na KATGYM), do stredu Európy, do Novej Bane, Babinej (do komunity Poloma), Banskej Bystrice (aj do KGŠM), na Španiu Dolinu a ešte zavíta do Ružomberka, Spišskej Novej Vsi, Spišskej Belej, Trstenej, Námestova, Krásna nad Kysucou, Martina, Žiliny a napokon do Dubnice nad Váhom.

Mládežnícky kríž, alebo aj Jubilejný, Pútnický kríž, či Kríž jubilejného roka daroval 22. apríla 1984 sv. pápež Ján Pavol II. mladým, aby s ním putovali po celom svete. Svätý Otec chcel, aby sa kríž stal znamením lásky Boha k mladým ľuďom vo všetkých kútoch sveta. Na kríži sa nachádza nápis: "Neste ho po zemi ako znamenie lásky Pána Ježiša k celému ľudstvu a ohlasujte všetkým, že vykúpenie a spása je len v Kristovi zomrelom a zmŕtvychvstalom". Od roku 1984 kríž obišiel takmer celý svet a bol prítomný na všetkých ďalších Svetových dňoch mládeže. Rím (1985), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Czestochowa (1991), Denver (1993), Manila (1995), Paríž (1997), Rím (2000), Toronto (2002), Kolín (2005), Sydney (2008), Madrid (2011) a Rio de Janeiro (2013). Od roku 1994 symbol putuje pred SDM po okolitých krajinách a nakoniec v samotnej hostiteľskej krajine. Nakoľko najbližšie SDM budú v Krakove v Poľsku, máme tú možnosť mať kríž aj u nás na Slovensku.

Kus dreva... Áno, je to skutočne len kus dreva, avšak ukazuje na Krista a svojou silou – no hlavne silou lásky, ktorú symbolizuje – privádza na kolená milióny mladých (len na Slovensku k nemu do dnešného dňa prišlo približne 15 000 ľudí). Transcendentné je už len vedomie, že tento kríž prešiel všetky kontinenty, najrôznejšie kúty sveta, dotkli sa ho naozaj milióny ľudí a v neposlednom rade je to dar od Svätého Otca, ktorý bol dokonca svätorečený. Oveľa úžasnejšie je však to, čo za tým stojí, prečo si vlastne my, kresťania, kríž tak ctíme. Je to Božia láska. Ako úžasne povedal otec Andrej Darmo pri zastávke v Banskej Štiavnici, „Boh nám chce ukázať, že aj my sme preňho dôležití. Aj keby mal za nás zomrieť na kríži, bude nás milovať a nikdy nás neopustí.“

Kríž prišiel aj do našej školy – do Katolíckej spojenej školy sv. Františka Assiského v Banskej Štiavnici. Vedela som o tom asi dva týždne dopredu, no vôbec som si neuvedomovala, čo ten kríž vlastne znamená a aké je vzácne, že príde práve k nám. No čo, donesú nejaký kríž, budeme sa pri ňom modliť, príde otec Andrej a nebudeme sa učiť – asi nič viac to pre mňa neznamenalo. Avšak mala som tú úžasnú možnosť navštíviť Rimavskú Sobotu, kde práve otec Andrej prebral štafetu kríža do Banskobystrickej diecézy. Tam som si prvý krát uvedomila, že tento kríž a ikona sú niečo naozaj veľké. Ešte viac ma dostalo, keď ľudia, ktorí cestujú spolu s krížom, rozprávali o svojich zážitkoch s ním, o tom, ako skutočne mení veci a zjednocuje ľudí. No a úplne najviac ma to dostalo, keď prišiel aj do tej našej najmenšej školy v maličkej Banskej Štiavnici. Je úžasné vidieť vo filme miesta, kde všade tento kríž už bol, počúvať svedectvá ľudí, ktorí sa s ním stretli, a potom si uvedomiť, že práve stojí rovno predo mnou! Cítila som, že s ním prichádza obrovská Božia milosť. Viac krát som teda využila možnosť pokloniť sa mu a objať ho. Je to totiž možnosť, aspoň symbolicky, no hmatateľne, sa dotknúť Božej lásky, privinúť sa k nej a odovzdať jej svoj život.

Viacerí sa možno pozastavia nad tým, že je to len vec. Ako sa môžeme klaňať obyčajnému drevu? Nie je to náhodou protikresťanské? Avšak tu je dôležité vedomie toho, čo je za tým. Je potrebné uvedomiť si, že je to symbol tej najväčšej možnej lásky, že tento symbol nám dal sám Boh. Pretože Boh vie, že sme len ľudia a potrebujeme k svojej viere aj niečo hmatateľné. A tak nám dáva veci, cez ktoré prúdi jeho milosť, aby to pre nás bolo v určitých smeroch jednoduchšie, aby sme to dokázali ľahšie prijať. Ako ľudia si uvedomujeme duchovnú hodnotu vecí a tento kríž je jednou z duchovne najhodnotnejších vecí, aké som kedy videla. Neklaniam sa teda drevu, klaniam sa Bohu skrze jeho symbol, vzdávam úctu jeho láske a som dojatá tou duchovnou hodnotou.

Spolu s krížom putuje aj spomínaná ikona Panny Márie. Sv. Ján Pavol II. ju ako veľký mariánsky ctiteľ nepridal ku krížu náhodou. Chcel zdôrazniť nerozlučnosť kríža a Máriinho príbehu. Mária, ako prvá kresťanka, nám hlavne pri kríži ukazuje tú najväčšiu odovzdanosť. "Odteraz bude sprevádzať Svetové dni mládeže spolu s krížom. Hľa, tvoja matka! Bude znamením Máriinej materskej prítomnosti pre mladých ľudí, ktorí sú pozvaní, ako apoštol Ján, privítať ju do svojich životov." povedal Svätý Otec, keď pridal mladým ku krížu aj túto ikonu. Keď sa teda dnes klaniame krížu, máme možnosť zapozerať sa aj do láskavých očí Márie, ktoré sú v ikone tak úžasne vystihnuté. V Márii nachádzame posilu pri nesení našich vlastných krížov.

Ďakujem teda Bohu, že som mala možnosť zažiť túto obrovskú milosť. Pozývam vás, aby ste využili ešte posledné tri dni, kedy bude kríž na Slovensku, a prišli sa mu pokloniť. Aby ste sa prišli pokloniť Božej láske. Verím teda, že skrze tento dar príde nový závan Ducha a zjednotenie aj do našej maličkej školy. Ďakujem!

Vidíme sa v Krakove 2016 :-) !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?