Život v službe

Autor: Lucia Švecová | 15.11.2014 o 22:29 | Karma článku: 6,69 | Prečítané:  226x

Koľkí z nás sa dokážu naozaj rozdať druhým? Koľkí z nás dokážu prekročiť hranicu svojho sebectva, keď vidia, že ich niekto potrebuje? Koľkí z nás dokážu opustiť svoje pohodlie len preto, aby ho zabezpečili iným? Kto dnes naozaj slúži? Má to zmysel?

Služba je prejav lásky. Rodičia slúžia, učitelia slúžia, tiež doktori, záchranári,... Skoro každý z nás aspoň nejakým malým spôsobom slúži, a to je skvelé, pretože práve službou, práve láskou skrze službu môžeme zmeniť svet k lepšiemu. Môžeme dokázať, že ešte stále existuje skutočná láska, že sme všetci určitým spôsobom bratia a sestry a že si dokážeme pomáhať. Je to úžasný fakt, ktorý nás napĺňa nádejou v lepší zajtrajšok. Možno si poviete, že je to len naivná utópia, ale kto z nás to reálne skúsil? Keď sa pozriete na tých, ktorí sa pre túto cestu naozaj rozhodli (napr. matka Tereza), tak si všimnete, že skutočne niečo dokázali. Začnime teda aspoň v maličkostiach.

Služba nie je len abstraktný pojem. Je, tak ako láska, hlbokým rozhodnutím. Je to životná cesta, poslanie. Službou nie je len rozdávanie peňazí, ale naopak ešte viac ponúknutie opory zlomenému človeku, poskytnutie rozhovoru nevypočutému, prijatia nemilovanému. Služba je cesta ku šťastiu – tvojmu, a skrze to i môjmu. Je dobré zamyslieť sa, či všetky naše depresie nepochádzajú práve z toho, že sme príliš sebeckí a uzavretí do seba...

Sú ľudia, ktorí nám idú žiarivým príkladom. Ľudia, ktorí idú v službe až do extrémov, ktorí nepoznajú hranice. Týchto ľudí by sme si mali vážiť, podporovať ich činnosť a učiť sa od nich. Je ich mnoho, viac neznámych ako známych. Ja by som vám chcela predstaviť jeden druh služby, o ktorom možno toľko neviete.

V predchádzajúcom článku som písala o Diecéznom centre mládeže na Španej Doline. Toto centrum je skvelým príkladom služby. Každoročne tam štyria až piati ľudia (spolu s dvomi kňazmi) zasvätia svoj život službe. Poskytujú takzvané centrum prijatia, kde môžete kedykoľvek prísť a zakúsiť prijatie spoločenstva. Sú 24 hodín denne všetkým k dispozícií, aby im svedčili o živote s Bohom, aby ich privítali s otvorenou náručou. Podľa mňa je to jeden z najťažších spôsobov služby, pretože emócie sa ovládajú tak ťažko. Pretože je nesmierne náročné prekonať akékoľvek predsudky voči ľuďom a pocity nesympatickosti. Títo ľudia sa na rok až dva vzdajú osobného života, času pre seba, práce, školy, rodiny a priateľov, zanechajú proste úplne všetko a odovzdávajú sa v službe.

Jeden tímak (ako sa títo mladí nazývajú) toto leto skončil dva roky svojej služby v centre a vrátil sa do normálneho života. Krátko mi porozprával o tomto nekompromisnom rozhodnutí pre službu a ja vám chcem teraz poskytnúť tento pohľad:

Prečo si sa rozhodol vstúpiť do tímu?

- Tímakom som sa chcel stať jednak z osobných dôvodov (chcel som nejakú zmenu) a tiež som chcel nejakým spôsobom slúžiť iným. Zároveň ma veľmi lákalo naučiť sa zodpovednosti za veci, organizovaniu akcií a podobne.

Bolo pre teba ťažké vzdať sa všetkého na dva roky?

- Toto je veľmi individuálne. Ja som to chápal ako krok k môjmu osamostatneniu sa a tak to nebolo pre mňa až také ťažké. Horšie bolo skôr zvyknúť si na rytmus centra, na každodenný program.

Dali ti niečo tie dva roky?

- Určite áno. Bolo by ťažké vymenovať to všetko. Okrem manuálnej zručnosti a manažérskych schopností mi to dalo hlavne kopec vzťahov, priateľov a kamarátov a určite veľmi veľa krásnych zážitkov.

Čo plánuješ robiť teraz?

- Momentálne pracujem, mám vzťah a do budúcna by som sa rád oženil a založil si rodinu. Ale hlavne chcem naďalej slúžiť v tom, do čoho si ma Boh pozve.

Títo mladí sú jedným zo vzorov služby v každodennom živote. Je úžasné, že v sebe nájdu odvahu vzdať sa skutočne všetkého, i keď len na rok alebo dva. Dúfam, že toto svedectvo služby, ktorá reálne premieňa životy tých, ktorí do centra prichádzajú, bude nám všetkým povzbudením k službe. Veľké veci začínajú maličkými krôčikmi. Život v službe je jedným z nich. Kto vie, čo ním raz dosiahneme...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?