Pragmatickosť asketického života

Autor: Lucia Švecová | 22.10.2014 o 20:55 | Karma článku: 3,84 | Prečítané:  1154x

Väčšina moderných ľudí by sa slovu „askéza“ najradšej vyhla. I ja som sa nechcela okolo tej témy veľmi motať, ale predsa, čím ďalej tým viac objavujem krásu tohto života. Dovoľte mi teda podeliť sa s vami o môj názor na asketický život

Čo hovorí internet?

Bolo by dobré začať nejakou všeobecnou definíciou askézy. V skratke, po spriemerovaní rôznych internetových definícií, mi vyšlo čosi ako „odriekavanie si pôžitkov v záujme hlbšieho osobnostného a duchovného rastu“. Askéza nie je len vecou náboženstva, v istej miere ju žije každý úspešnejší človek. Vždy, keď si poviete, že nejdete pozerať telku, ale budete robiť radšej niečo kreatívnejšie a efektívnejšie, praktizujete askézu.

Samozrejme, takáto občasná askéza v malom množstve nestojí za zmienku. Asketický život je plný askézy, je celý postavený na askéze. Asketik je človek plne upriamený na cieľ svojho života a podriaďuje mu totálne všetko. Skvelým príkladom askétov sú olympijskí športovci. Zriekajú sa voľného času, aby mohli čo najviac trénovať. Odriekavajú si nezdravé jedlo, aby držali telo v dobrej kondícií. Zanechávajú taktiež prehýrené noci s kamarátmi, aby si pred vrcholnými výkonmi udržali dobrú formu. Sú naozaj prísnymi askétmi.

Je to v náboženstve inak?

Mnohým ľuďom práve kvôli askéze náboženstvo (zvlášť kresťanstvo) nepríde sympatické. Tam si musím len odriekať, o čom je taký život? Ale sú vari športovci so zlatými medailami smutní? Sú sklamaní zo svojho života, ľutujú, že si nemohli toľko užívať? Nie, pretože radosť z tých medailí je omnoho väčšia. Radosť z dosiahnutého je oveľa lepšia ako krátkodobý pôžitok. A je vari náboženská askéza odlišná od tej športovej? Keď, tak len v cieli. Tu ide o duchovnú hĺbku, o pokoj ducha, nie o zlatú medailu. Ale princíp je ten istý. A taktiež na konci čaká oveľa väčšia radosť!

Ako to viem?

Nuž, aby som bola presná, myslím si to, predpokladám na základe životov kresťanských askétov a na základe mojej nepatrnej skúsenosti s askézou, alebo lepšie povedané, s jej absenciou. V poslednom čase som dosť zlenivela, zvykla som si na väčší luxus, začala som si užívať ničnerobenie. Momentálne ma to však dosť škrie, pretože takýmto spôsobom sa ďaleko nedopracujem, hoci mám zatiaľ príliš málo rokov na to, aby som sa neposúvala ďalej. Chcem dosiahnuť veľké veci, avšak prestala som na to pamätať v každej chvíli, keď sa mám rozhodnúť medzi vysedávaním na sociálnych sieťach a učením. Už sa to dokonca aj začalo prejavovať na mojich výsledkoch, a preto je najvyšší čas niečo s tým urobiť.

Práve čítam knihu od G.K.Chestertona o svätom Františkovi z Assisi. Nie je to životopis v pravom zmysle slova. Chesterton tam na základe viacerých životopisov a príbehov z Františkovho života vykresľuje jeho osobnosť. Pre Františka bola typická práve askéza. Od kedy sa rozhodol pre Krista, priam vyhľadával každú možnosť na hlbšiu askézu. Ale rovnako ako asketický život je preňho typická aj detská radosť. František prekypoval radosťou, nachádzal ju v každej maličkosti okolo seba. Napriek nespočetným ťažkostiam jeho života, ktoré si zväčšil svojou askézou, bol do konca života šťastný, neustále chválil Boha skrze prírodu a ďakoval za všetky dary, hoci niektoré z tých vecí by sme my v živote darmi nenazvali. Ako je to možné? Čo spôsobilo toľkú radosť? Ako to, že jeho to neustále odriekanie neutrápilo, ale naopak tešilo?

Odpoveď na tieto otázky som si uvedomila na svojom živote. Moja lenivosť pramení aj z toho, že som sa venovala primnohým veciam a už som toho začala mať dosť. Bola som príliš rozkúskovaná na všetky strany, a tak ma proste moje podvedomie stoplo. Lenivosť bez debaty musím prekonať, nemôžem sa však vrátiť do starých koľají. Jedinou cestou je teda zjednodušiť život. Zásadou všetkých kresťanských askétov bol vždy jednoduchý život. Aj izba Jána Pavla II. obsahovala len pár nevyhnutných kusov nábytku. Obklopujeme sa príliš veľa vecami a, čo je horšie, často protichodnými vecami. Nemôžeme však hrať na dve strany. Søren Kierkegaard povedal, že „čistotou srdca je želať si jednu vec“. Keby sme sa dokázali zbaviť všetkých, vo svojej podstate zbytočných, vecí okolo nás, náš život by bol oveľa jednoduchší.

Zjednodušiť ho môžeme taktiež určením si princípov vo svojom konaní. Keď nájdeme jednu najdôležitejšiu vec, ktorej sa chceme venovať, a všetkým ostatným sa naučíme povedať „nie“, odrazu budeme mať kopec času a budeme sa cítiť naplnenejší. Rovnako je to s peniazmi a ich míňaním. Keď ich podriadime svojim prioritám a naučíme sa nepodliehať pokušeniu nakupovať ihneď, len čo máme trochu viac eur v peňaženke, odrazu budeme mať veľa peňazí. Keď sa zriekneme luxusu v živote, aby sme sa mohli naplno venovať našim prioritám, ani táto oblasť nebude potrebovať náš čas a peniaze. Odrazu zmiznú zbytočné výdavky, zmiznú zbytočné starosti, objaví sa voľný čas. Náš život sa zjednoduší.

No a na čo to všetko? Nie je náhodou väčšina nášho smútku a ľútosti z toho, že nemáme čas a peniaze, no máme kopec problémov? Práve sme prišli k tomu, že askézou sa tohto zbavíme. V tom momente prichádza radosť. Takto sa stala askéza pre Františka akýmsi pôžitkom, pretože sa vyžíval v radosti, ktorú mu prinášala. Vyžíval sa v tom, že ako náhle šiel v askéze ešte hlbšie, jednoduchosť a radosť sa znásobili. Nepochybujem, že mnohí túžime po tomto ovocí askézy. Áno, ani ja nemám odvahu ísť v nej až tak ďaleko, ale jediným spôsobom, ako sa dopracovať k ovociu, je vypestovať strom. Začnime po malých krôčikoch a raz sa k tomu určite dostaneme.

Posledná pointa

Poslednou dôležitou vecou pred pustením sa do asketického života je nájsť tú jednu vec, na ktorú budeme svoju askézu sústrediť. Musíme si určiť princípy, nájsť ten jeden cieľ, ktorému podriadime všetko. Čo je ale hodné takej veľkej obety, to je na uvážení každého z nás osobne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?