Kráľovská hudba

Autor: Lucia Švecová | 21.9.2014 o 23:15 | Karma článku: 6,16 | Prečítané:  259x

Organ je často označovaný za kráľovský nástroj. Je to vďaka jeho veľkoleposti, nádhere, mohutnosti zvuku, vďaka kráse hudby. Organová hudba uchvacuje celú dušu človeka. Je to kráľovské umenie.

Je úžasné, že tomuto kráľovskému umeniu, tejto kráľovskej hudbe sa aj v súčasnosti venuje toľko mladých ľudí. Vzdelávajú sa, aby priniesli ľuďom ešte lepší zážitok a snáď, aby raz obohatili kapitoly organovej literatúry aj o svoje diela. Napriek veku populárnej hudby je tá kráľovská stále oceňovaná a obdivovaná, a to je skvelé.

Mladí organisti z celého Slovenska majú každoročne niekoľko možností stretnúť sa. Medzi tieto možnosti patrí aj septembrová nesúťažná prehliadka Gorazdove organové dni vo Zvolene. Sama som sa jej tento rok zúčastnila už po druhý krát a tak by som vám ju rada trochu priblížila.

Gorazdove organové dni usporadúva pravidelne už 19 rokov Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene. Organisti vždy strávia vo Zvolene tri dni, počas ktorých nie len cvičia a pripravujú sa na slávnostný koncert, ale majú možnosť vypočuť si praktické prednášky osobností slovenskej organovej hudby a tiež si vypočuť ich rady a názor na svoje predvedené diela. Prehliadka sa uskutočňuje formou večerného koncertu, ktorý je buď na Zvolenskom zámku, alebo v kostole svätej Alžbety. Je nesúťažná, no odborná porota môže jednému hráčovi udeliť titul Laureát.

Pre nás, začínajúcich organistov je to veľmi užitočné stretnutie, pretože máme možnosť budovať sa a zlepšovať sa v tomto umení. Členovia poroty nám odovzdávajú svoje skúsenosti a my sa učíme. Prednášky sú tiež väčšinou orientované na praktickú stránku pre tých z nás, ktorí pôsobíme ako organisti v chrámoch.

Veľkým prínosom však nie je len táto oficiálna stránka, ale už len fakt, že sa môžeme takto stretnúť. Organistov predsa len nie je až tak veľa a tak sa väčšinou rýchlo spriatelíme a stretávame sa pravidelne na tejto, i podobných akciách. Aj medzi sebou si odovzdávame skúsenosti a zážitky. Nik nepríde preto, aby vyhral, ale preto, aby si vypočul aj ostatných a obohatil sa. Je to skvelý čas.

Tento rok sme mali možnosť vypočuť si prednášky Vybrané kapitoly z organovej školy a Chorálové predohry. Tá o organovej škole obohatila našich pedagógov a tá o predohrách nás naučila čo-to o improvizácií. Prehliadky sa zúčastnilo deväť organistov a odbornú porotu tvorili: koncertný a chrámový organista, majster improvizácie – Martin Bako; pedagóg a skladateľ – Vladimír Kopec; koncertný organista a pedagóg – Milan Hric. Laureátom tohto ročníka sa stala Lucia Švecová (ja :-)).

Každý rok je záverečný koncert prehliadky otvorený pre verejnosť, preto nabudúce neváhajte a príďte! A ak ste náhodou mladý organista (samouk, alebo žiak ZUŠ), neváhajte sa prihlásiť na ďalší ročník! Tešíme sa na vás!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?