Maják diecézneho centra mládeže

Autor: Lucia Švecová | 25.8.2014 o 19:45 | Karma článku: 7,45 | Prečítané:  360x

„Mladí ľudia sú tí, ktorí si spontánne cenia spoločenstvo. Tento ich postoj treba využiť aj v Cirkvi. Preto hľadím na každé kvalitné spoločenstvo,  či stretnutie mladých, ako na významnú a potrebnú vec. A to nielen pre nich samých, ale aj pre Cirkev ako celok. Povzbudzujem všetkých našich mladých, aby si našli a vytvárali dobré spoločenstvá, aby nežili sebecky.“ (o. biskup Mons. Marián Chovanec)

Tam, kdesi v kopcoch za Banskou Bystricou, neďaleko pútnického miesta – Starých Hôr, sa nachádza drobná banská dedinka, Špania Dolina. Neťaží sa tam už vyše 200 rokov, avšak stále sa tam dajú obdivovať banské technické pamiatky a najmä nádherná príroda. Výhľad z banských háld na túto obec  dokrášľuje prekrásny kostolík, pôvodne z 13. storočia, a pri ňom pôvodná farská budova, dnes Diecézne centrum mládeže Maják (DCM).

Táto 300-ročná budova je už 15 rokov každoročne domovom štyroch takzvaných „tímákov“, dvoch kňazov a množstva mladých, ktorí tam prichádzajú zakúsiť spoločenstvo do Centra prijatia, alebo na rôzne iné akcie organizované DCM. Aj vy môžete prijať pozvanie na toto nádherné miesto. Dovoľte mi trochu vám ho priblížiť.

 V roku 1998 bol Konferenciou biskupov Slovenska schválený model pastorácie mládeže, navrhnutý o.b. Rudolfom Balážom, ktorý podľa českého vzoru zahŕňal zriadenie Diecézneho centra mládeže. Za jeho sídlo bola vybraná práve obec Špania Dolina, pretože je blízko sídla biskupa, blízko pútnického miesta a v nádhernom prostredí.

V lete 1999 na Španiu Dolinu prišiel kňaz, o. Bédi, a k nemu sa pridali dve mládežníčky – prvé „tímáčky“. Spoločne, s pomocou mnohých ochotných dobrovoľníkov, začali svojpomocne rekonštruovať staručkú farskú budovu, aby sa na jeseň mohlo centrum otvoriť.

Tento rok slávime 15. výročie tohto Božieho diela. Centrum je majákom Kristovho svetla v živote nás, mladých, ktorí bojujeme boj viery v tomto svete. Je miestom, kde sme všetci priateľmi a kde naplno žijeme vieru v každodennom živote. Je miestom, kde si navzájom slúžime a každý deň spolu začíname i končíme v modlitbe v Ježišovej prítomnosti v kaplnke. Centrum sa stalo druhým domovom a rodinou pre nás všetkých, ktorí hľadáme Boha a kráčame v jeho svetle. 15 rokov premeny životov mladých je svedectvom samo o sebe.

DCM je pre mňa osobne jedným z najväčších darov od Boha. Zakúšam tam skutočné pravdivé priateľstvo, učím sa láske, môžem slúžiť každodennou pomocou, spoznávam nových ľudí a nachádzam tichú oázu Ježišovej prítomnosti. Ak sa ma niekde Boh dotýka naozaj očividne, tak je to práve tu. Túžim, aby všetci mladí našli takéto miesto, na ktorom môžu čerpať a učiť sa, ako tie dary odovzdávať ďalej (v centre funguje aj animátorská škola, kde sa práve to mladí učia). Modlím sa za Božie požehnanie pre všetkých ľudí, ktorí za centrom stoja, i pre tých, ktorí doň prichádzajú.

Prijmite 15 rokov skúseností mládeže v knižnej publikácií s rovnakým názvom, ktorá bola vydaná na 15. výročie. Dočítate sa tam všetko o histórií DCM. Dôležitejšie však, ako poznať históriu, je zažiť centrum naživo. Preto prijmite pozvanie na toto čarovné miesto. Prijmite Kristovo pozvanie!

Ďakujeme ti, Pane, za tvoje svetlo, ktoré nám svieti na cestu z tohto Majáka a prosíme ťa, aby tak ešte dlho svietilo a osvetlilo cestu mnohým ďalším ľuďom.

Viac informácií: http://www.dcmmajak.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?