Aj kresťania sú free a happy

Autor: Lucia Švecová | 30.6.2014 o 21:47 | Karma článku: 5,42 | Prečítané:  434x

Desatoro, cirkevné prikázania, zoznamy hriechov,... Seems like a strict life. No, ja nechcem byť kresťanom. A ešte každú nedeľu sedieť v tom kostole a počúvať toho kňaza! Aj tak vodu káže a víno pije! Taký život nie je nič pre mňa, ja radšej budem nezávislý ateista, slobodný od hlúpych nariadení.

 

Dovoľte mi ponúknuť pohľad jednej z tých, čo žijú ten „strict life“. Napriek tým strict veciam sa cítim neuveriteľne freehappy. Ako je to možné? Odpoviem vám protiotázkou: Čo považujete za strict? A čo považujete za free a happy? Myslím, že celá veda je v uhle pohľadu.

 Ja osobne za strict považujem, keď sa mi niekto vyhráža nespravodlivým trestom, pokiaľ niečo nedodržím. Alebo keď musím robiť niečo, s čím nie som stotožnená. Keď musím robiť niečo, pre čo som sa slobodne nerozhodla, ak to nie je napríklad v zákone (no aj vtedy sa môžem slobodne rozhodnúť, či ho budem dodržiavať, alebo nie).

Z tohto uhla pohľadu kresťanstvo vôbec nie je strict. Za hriechy, za každé vedomé porušenie prikázaní a Desatora, totiž neprichádza nejaký nelogický trest, iba logický následok (a učenie Cirkvi nikdy nebolo iné, len si to niektorí zle vysvetľovali). Pokiaľ si vyberiem opustiť Boha hriechom, tak som ho opustila a nebo potom nie je nič pre mňa, lebo tam by som bola naveky práve s Ním. Pokiaľ vykonám nejaké zlo, tak niekde sa to prejaví, niekoho to postihne, to však nie je trest, len následok môjho konania.

Mám slobodnú vôľu, môžem si teda vybrať, ako sa budem správať. Ak som stotožnená s kresťanskými hodnotami, tak žijem podľa nich. Ak nie, tak podľa nich nežijem, akurát že potom sa nebudem nazývať kresťankou. Dôležité je však rešpektovať aj slobodnú vôľu druhých. Ak ja chcem žiť podľa toho, s čím som stotožnená, musím rátať s tým, že aj iní budú chcieť žiť podľa toho, s čím sú stotožnení (platí to napríklad o rešpektovaní homosexuálov heterosexuálmi, ale aj o rešpektovaní heterosexuálov a kresťanských rodičov homosexuálmi ;-) ).

Pokiaľ som stotožnená s kresťanskými hodnotami a rozhodla som sa žiť podľa kresťanských zásad, potom musím rátať aj s dodržiavaním Desatora. Nemôžem sa sťažovať, že ho musím dodržiavať, pretože som o ňom vedela, keď som sa rozhodla pre kresťanský život, a rozhodla som sa tak aj pre Desatoro. Kresťanstvo teda vôbec nie je strict. Musím len rátať s tým, pre čo sa rozhodujem. Ale na tomto zákone logických následkov funguje celý život, takže ono to nie je niečo výnimočné.

Z tohto uhla pohľadu je kresťanstvo veľmi freehappy. Napriek tomu všetkému náročnému, s čím sa musím stotožniť? Áno, ja myslím, že práve vďaka tomu. Čo je totiž free? Nie, nie je to keď žijem neviazane a môžem si bezohľadne robiť, čo chcem. Naozajstná freedom je totiž vtedy, keď si môžem neovplyvnene a neobmedzene, teda naozaj slobodne, vybrať. Takáto situácia ale nenastáva vtedy, keď som opitá, keď žijem sexuálne neviazane, alebo keď podvodom zväčšujem svoj majetok.

Keď som opitá, ovplyvňuje ma alkohol a ja nemám dostatočne triezvu myseľ na to, aby som si naozaj slobodne vybrala. Keď žijem sexuálne neviazane, nechcem záväzky, ale predsa ich vytváram (buď len využívam druhého, a potom mu čosi dlžím, alebo sa niečo prihodí a to je potom celoživotný záväzok). Ak si teda nechcene vytváram záväzky, nevyberám si ich slobodne a nie som slobodná. No a keď lipnem na peniazoch a majetku aj za cenu podvodov, vonkoncom nie som slobodná, pretože si vytváram akúsi závislosť (aj keď nevedomo) a pokiaľ podvádzam, potom môj život ovládajú klamstvá. Tu freedom nie je.

Freedom je vtedy, keď mám triezvu myseľ a robím uvedomelé rozhodnutia. Získavam tým pocit sebadôvery a nezávislosti. Freedom je vtedy, keď ma neovládajú pudy ani emócie, ale keď sa rozumne slobodne rozhodujem. A freedom je aj vtedy, keď dôverujem Bohu, respektíve keď nie som závislá na cenách, platoch, burzách a kurzoch, keď ma nezväzujú peniaze, keď od nich nie som závislá a dokážem žiť aj bez ich nadbytku. Takáto skutočná freedom ma potom robí happy. Som sebavedomá, nezávislá, rozumná, uvoľnená = najlepšie predpoklady pre „being happy“.

Ďalším problémom vo vnímaní kresťanstva je nepochopenie toho, čo presne sa myslí pod hriechom, respektíve, pre čo všetko sa rozhodujem, keď si vyberám kresťanstvo. V skratke, hriech je opak dobra, vedomé vybratie si menšieho dobra (= zla). Hriech je teda každý skutok (a hlavne postoj srdca, ktorý zapríčiňuje tento skutok) proti láske, proti dobru druhého, ale aj proti môjmu dobru, proste, proti Bohu a Božím princípom. Rozhodovanie sa pre dobro ale nie je vôbec zväzujúce ani nelogické. Je to dobré pre mňa a pre ľudí okolo mňa (a keď je niečo dobré pre ľudí okolo mňa, nepriamo to potom zlepšuje aj môj život). Vyberám si dobro, nie otravné prikázania.

Z tohto pohľadu teda kľudne môžem vybehnúť s kamarátmi niekam von, môžem sa s nimi zabávať, zatancovať si, aj si dať pohár piva, pokiaľ si dokážem udržať triezvu myseľ. Môžem chodiť s chlapcom, pokiaľ vždy myslím najskôr na jeho dobro a dokážeme svoje telá slobodne udržať na uzde až do manželstva. Môžem, toto všetko môžem, až po hranicu hriechu. A to mi dáva ešte väčšie možnosti, pretože vďaka tomu, že nezachádzam za hranicu hriechu, môžem si vyberať aj všetky tie fakt dobré a fakt skvelé veci. Môžem mať dobrý vzťah sama so sebou aj s ľuďmi okolo seba, môžem slobodne rozširovať hranice svojich schopností (napríklad v sebadisciplíne) a vďaka tomu potom môžem kopec ďalších úžasných vecí, ktoré pred tým boli za hranicami mojich schopností.

Seems like a free life... Seems like a happy life :-) ! Nepozerajte sa, prosím, na nás mladých kresťanov s ľútosťou a nesnažte sa nás odhovoriť od takého „strict“ života. A mladí kresťania, ktorí to zatiaľ žijete ako naozaj strict life, skúste pochopiť a naplno sa ponoriť do tohto free a happy rozmeru kresťanského života. Pretože až tam začína tá naozajstná radosť, ktorá je zahalená strict-rúškom a ktorá je taká veľká, že väčšiu nenájdete ani v neviazanom „študentskom“ živote ;-).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?