Hlúpe stádo, alebo kto ostáva na Slovensku?

Autor: Lucia Švecová | 3.6.2014 o 23:04 | Karma článku: 5,90 | Prečítané:  689x

Politika tohto štátu ma čím ďalej, tým viac udivuje. Všetkých mladých, inteligentných a schopných ľudí posielame do zahraničia a nejako sa snažíme, aby tu zostali len tí poslušní a tichí. Prečo je to taký problém? Je chyba v našom vedení, alebo v diktatúre Európskej únie? Prijmite pohľad mladej slovenskej študentky, ktorá zhodnocuje svoje možnosti v budúcnosti tu na Slovensku.

Ako to dnes vyzerá

Väčšina mladých ľudí dnes plánuje štúdium v zahraničí a radi by tam ostali aj pracovať. Skutočne schopných mladých ľudí ochotných sa vzdelávať a nadšených pre dosahovanie niečoho veľkého je čím ďalej tým menej a tých pár, čo ich ostalo, uteká odtiaľto kade ľahšie. Máme preplnené domovy dôchodcov a prázdne školy, naša posledná nádej sú silné ročníky 70 – 80. Svetové problémy zatiaľ relatívne úspešne plávajú okolo nás, ale dlho to už nevydržíme. O našom živote rozhoduje Bratislava, v ktorej ľudia žijú, priznajme si, dosť odlišne od zvyšku Slovenska. Máme veľmi vysokú nezamestnanosť, ale keď už aj niekde potrebujú zamestnancov, firmy nedokážu nájsť dostatočne vyškolených a zručných ľudí s poriadnou praxou. Zvyšok sveta našu krajinu vníma ako najväčší zapadákov, alebo o nás najlepšie ani nevedia, prípadne si nás spájajú s Českom. Sú aj výnimky, napríklad u nás v Banskej Štiavnici máme v poslednom čase veľa zahraničných koncertov, napríklad anglické, či kanadské zbory, ale pozrieť sa na koncert vždy príde menej ľudí než spevákov a pochybujem, že to v zahraničí rozšíri o nás dobrú mienku. Naše dnešné školstvo má desiatky zreformovaných reforiem a školy viac zbytočnej byrokracie než študentov, takže výučbový plán má v pláne učiť deti stále menej a menej (dnes sa už oficiálne ani nemôžu učiť naspamäť násobilku a vybrané slová), čo zakrýva prehnaným záujmom o slobodu a starostlivosť o dieťa. Ide to proste dolu vodou.

Ako to bude vyzerať

Toto sú skôr moje konšpiračné teórie, ale pokiaľ sa možno poučiť z histórie, myslím, že je to celkom pravdepodobný scenár. Prirodzený populačný rast posledných pár rokov pekne klesá. Moji rodičia boli na strednej v 30-člennej triede, ktorá bola jednou z piatich v ročníku, dnes máme v ročníku maximálne dve slabé triedy a potom sú extrémy ako naše gymnázium, kde je nás dokopy v štyroch ročníkoch tak do 50. Zarazila ma spáva v televíznych novinách, že je možné získať celkom bohatý príspevok na pracovný pohovor v zahraničí a dokonca aj na presťahovanie sa do zahraničia! Tak mi povedzte, že sa nesnažíme poslať všetkých múdrejších preč! Ak poslední z tých silnejších ročníkov odchádzajú do zahraničia a dnešní študenti viac školu nenávidia než by túžili niečo dosiahnuť, vidím to tak, že čoskoro sa budú dať potencionálni zamestnanci v úspešných firmách zrátať na prstoch dvoch rúk. Z toho vyplýva, že veľa úspešnejšieho priemyslu a služieb sa bude musieť zatvoriť, tým pádom sa oslabí ekonomika štátu a budeme odkázaní na pomoc krajín Európskej únie, ktoré budeme zdierať ako nás nedávno zodrelo Grécko a oni sa nám za to pomstia, pretože sme malí a bezbranní. Pokiaľ sa budeme takto dobrovoľne viac a viac poddávať záštite Európskej únie, čoskoro budeme len jej bábkou a náš malý národík zašliapu Európske veľmoci. Vďaka tomu chtiac-nechtiac dopomôžeme k novej kapitalisticko-liberálnej Európskej diktatúre a pre nás nevinných ticho sa prizerajúcich a Smer voliacich občanov už nezostane miesto, kde by sme sa podeli.

Prečo to tak vyzerá

Možností je veľa, stačí si vybrať. Hlavné sú asi peniaze, tie všetkým hýbu. V LGBTI sa vezú obrovské peniaze, totiž každá organizácia, či združenie, ktoré si do popisu napíše, že podporuje rodovú rovnosť a záujmy LGBTI, dostane na svoje projekty a činnosť majland. Pokiaľ tu ostane len pár neschopných ľudí, „vodcovia“ si budú môcť viac a nerušenejšie nakradnúť, takže majú celkom dobrú motiváciu vysťahovať tých schopnejších. Neviem, či sa dá toto materialistické nastavenie spoločnosti nejako zvrátiť. Ak sa nám to ale nepáči, mali by sme niečo robiť, nepodporovať to. Prečo sa púšťam do týchto špekulácií, ktoré nám ako posledné zostávajú? No, možno dúfam, že si to všimne aj niekto vyšší, že ktosi sa o tento vývoj zaujíma, uvedomuje si ho a osud nášho národa mu nie je ľahostajný. Možno dúfam, že inšpirujem k záujmu o zvrat tejto situácie aj vás a keď nás bude dosť, niečo azda dokážeme. Každopádne, je to smutné.

 

Píšem, pretože sa mi nepáči, ako to vyzerá a ako sa to postupne vyvíja, čo sa týka jednak školstva, jednak ľahostajného zaobchádzania so základnými hodnotami kvôli peniazom, ktoré sa v tom vezú. Píšem, pretože rozmýšľam, čo študovať, v akej práci sa raz uplatniť, a svoje možnosti v rámci tohto štátu, ešte viac v rámci bydliska, hoci je krásne a rada by som tu ostala, vidím veľmi sivo. Je mi ľúto nášho národa, ktorý sa kedysi bil za svoju nezávislosť, ktorý bol plný hrdých vlastencov, ktorý miloval svoju krajinu a bol hrdý na svoju minulosť, a ktorý dnes tak upadá, nechá sa unášať na Európskych vlnách, vyhadzuje rozumných a zo zvyšku vychováva hlúpučké, no za to poslušné stádo. Je mi ľúto, že týmto všetkým hýbu peniaze, ktoré by ale bolo treba niekde úplne inde, a stále sa lejú len do vreciek tých najbohatších tohto sveta. Ak to tak nie je a tento smutný pohľad mám len ja, prosím, ukážte mi to a pozdvihnite mi náladu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?