Dorastanie do lásky 1. - Rozdielni

Autor: Lucia Švecová | 17.4.2014 o 15:28 | Karma článku: 3,86 | Prečítané:  466x

V sérií blogov Dorastanie do lásky by som sa chcela podeliť o zážitok z jedného úžasného workshopu s rovnakým názvom, ktorý viedla pani Monika Rimarčíková z Inštitútu rodiny. Veľa z toho, o čom tam hovorila, som vedela už pred tým z rôznych kníh a prednášok, no i z príkladov vzťahov okolo mňa a nakoniec pochopila aj v mojom vlastnom vzťahu. Pani Rimarčíková to akurát všetko povedala jasne na rovinu a práve tá bezzábrannosť všetkých ohúrila.  

 

Rozdielni

Každý máme rozum. Máme (zhruba) rovnakú mozgovú kapacitu, rovnaký rozumový kapitál, a predsa sú medzi nami rozumnejší i menej rozumní. Ako je to možné? Záleží to od toho, nakoľko tú mozgovú kapacitu využívame. Vedci dokázali, že človek používa asi 3% z celého mozgu, aj to iba ak ovláda päť svetových jazykov. Predstavte si, čo by sme potom dokázali, keby sme ovládali aspoň 10%! Kde sa teda podelo zvyšných 97%? Odpoveď sú city a emócie. Áno, všetku zvyšnú energiu a kapacitu investujeme do svojich emócií. Čo s tým robiť?

Dajme tomu, že máme nejaký normál, nejakú správnu hodnotu nášho citového prežívania emócií. Ten normál tu naozaj je, je to cieľ, s akým Boh stvoril človeka. Bohužiaľ len málo ľudí sa k tomu normálu vôbec niekedy dostane. Ženy sú totiž vysoko nad touto hodnotou a muži zase príliš nízko.

Ženy úplne žijú emóciami. Rozmýšľajú i konajú nimi, a to je často na škodu. Spolu sme na prednáške prišli k záveru, že žena strávi asi 20 hodín denne premýšľaním nad tým, čo by bolo, keby... Keď sa stretnú dve ženy začnú sa dychtivo rozprávať: „Vieš čo sa stalo?" „Čo moja?" „... No mňa to tak naštvalo! Si predstav, že... Taká som nahnevaná!" „Tak to ozaj, ja by som sa neudržala." „A ešte do toho..." ... Proste, celý ich rozhovor je viac-menej o emóciách, ktoré práve prežívajú. Alebo keď sa smejeme a o chvíľu sa nám tlačia do očí slzy. Raz sme milé a o chvíľu kričíme.

No muži sú presný opak. Taktiež majú emócie a podobne veľa, akurát, že ich nevedia vyjadrovať, nechcú vyjadrovať, nevyjadrujú ich ani sami pred sebou. Preto, keď sa muža opýtate, čo mu je, väčšinou odpovie, že nič. Väčšinou nevedia identifikovať, čo sa v nich práve odohráva, a necítia žiadnu potrebu nejak sa o to deliť. Rozhovor dvoch mužov je väčšinou čisto o informáciách. Sme neskutočne rozdielni, až by sme povedali, že muž a žena nemôžu byť schopní spolu fungovať, ich vzťah musí byť odsúdený na okamžitý zánik. Je to predsa nemožné! A napriek tomu sú toľkí z nás povolaní do manželstva. Preto je potrebné dorásť do lásky, dorásť do toho správneho normálu, aby sme dokázali žiť jeden s druhým. Ženy musia svoje srdce zmenšiť a muži roztiahnuť - pre mužov je to o čosi ľahšie, pretože skôr sa človek naučí svoje srdce zväčšiť, zatiaľ čo ženy sa nemusia k normálu dostať ani za celý život.

Je to náročná púť, no je možná. O tom chcem hovoriť v ďalších blogoch z tejto série. Čoskoro tu nájdete ďalšie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?