Ešte skôr, než to bola realita...

Autor: Lucia Švecová | 30.3.2014 o 17:48 | (upravené 30.3.2014 o 18:07) Karma článku: 7,25 | Prečítané:  291x

Čítam rozhovor publicistu Andreja Štiavnického s nebohým otcom biskupom Rudolfom Balážom (kniha Milovať bez lásky a sexu?) z roku 1997. Narazila som tam na otázku, čo si pán Baláž myslí o pretláčaní sexuálnej výchovy do škôl. Dnes sa ocitáme v reálnom rozhodovaní, či sa bude táto výchova vyučovať, alebo nie. Otec biskup povedal svoj triezvy názor už vtedy, skôr, než bolo takéto rozhodovanie u nás na Slovensku skutočnou realitou, a ja vám ho chcem sprostredkovať, pretože dnes nám môže byť tento názor veľmi nápomocný k zaujatiu stanoviska.

 

- Otec biskup, už niekoľko rokov sa na základných školách pretláča do popredia sexuálna výchova. Žiaľ, metodika a štýl tejto výučby sú väčšinou agresívne, jednostranné a zavádzajúce. Sex a pohlavný život sa chápu ako nevyhnutnosť, proti ktorej dôsledkom neviazanosti sa možno bezpečne chrániť len spoľahlivou antikoncepciou. Deti a mladí ľudia dostávajú takýmto spôsobom celkom odlišné informácie od iných, aké by si želali sprostredkovať im vlastní rodičia. Aký je váš názor na túto závažnú problematiku?

 

"Veľmi ma mrzí, že sa táto prax, o ktorej hovoríte, pretláča v posledných rokoch veľmi nevhodným spôsobom na našich školách. Rozhodné slovo by tu mali mať samotní rodičia. Tí sú však z celej problematiky skôr preľaknutí, ak nie šokovaní, a preto im je veľmi ťažko zaujať postoj. Škoda, že sa na Slovensku opakuje to, čo sa už pred vyše dvadsiatimi rokmi neúspešne odskúšalo vo Švédsku. Týmto istým spôsobom začínali aj vo švédskych školách. Chceli celkom otvorene a včas informovať mladých ľudí o tom, ako zabrániť počatiu a neskomplikovať si život predčasným tehotenstvom. Na druhej strane však nebrzdili, neobmedzovali, ale skôr propagovali predčasné sexuálne, doslova preexponované skúsenosti.

Takto si vo Švédsku vychovali generáciu ľudí, ktorá nemá nijaké zábrany, nevie sa v ničom ovládať, ani zapierať. Mnohí z nich hľadajú východisko v drogách alebo v samovražde, pretože strácajú zmysel života. Koniec-koncov, tento švédsky model je dobre známy, len ho pripomínam v súvislosti s vašou otázkou.

Ešte by som sa dotkol veľmi citlivej stránky v súvislosti s touto problematikou. Vy sám ste ženatý človek. Viete, že keď vaša manželka nosí pod srdcom dieťa a chystá sa na pôrod, máte obaja v sexuálnej oblasti určitý "pôst" - dlhodobejšie obmedzenie vášho manželského intímneho života, ktoré je však nevyhnutné z fyziologického i biologického hľadiska. Ak mladý človek nie je naučený na určitý druh sebazáporu, na zriekanie sa istých výhod, príjemností alebo aj vášní, takéto obdobie v manželstve ho zaskočí. Ak mladá žena zostane v druhom stave, povrchného manžela táto situácia nájde nepripraveného. Keďže nie je schopný prijať toto obmedzenie, odchádza za druhou ženou. Takto vznikajú tie strašné nezrovnalosti v manželstvách a rodinách. Nie je dobré, ak sa u nás presadzuje výchova k povoľnosti, neviazanosti a bezuzdnosti. Mladý človek, a to najmä dnes, má byť vychovávaný k sebazáporu, k obetavosti a k sebadisciplíne. Ak sa totiž nevie zapierať v pohlavnej sfére, nebude sa vedieť zapierať ani v otázkach spravodlivosti a čestnosti. Ak sa stane podnikateľom, bude to zdierač a úžerník svojho okolia. Ak mladý človek zostane nedisciplinovaný v otázkach sexuálneho a erotického života, nebude sa vedieť neskôr korigovať ani v otázkach pravdy. Bude mu celkom jedno, či hovorí pravdu alebo pre osobné výhody hovorí nepravdu. Len si predstavte takéhoto človeka, ktorý sa dostane na zodpovedné miesto s týmto vnútorným presvedčením. Všetko okolo seba bude deformovať a budú na to doplácať tisíce, možno i milióny ľudí, ktorí budú odkázaní povedzme na jeho vládne nariadenia. Ďalšie súvislosti spomínaného modelu si môžeme domyslieť.

Preto zdôrazňujem, že sexuálnu povoľnosť nemožno hodnotiť separátne. Je nevyhnutné budovať celého človeka, charakterného, morálneho, zásadového a pevného. Som presvedčený, že hypersexuálny človek nemôže byť vyvážený v nijakej inej oblasti života! Všade, na každom kroku je poznačený defektom vlastnej slabosti. Poznám ľudí tohto razenia. Napriek tomu, že majú vynikajúce vzdelanie, postavenie a vysokú odbornosť, všade, kde sa pohnú, zamorujú prostredie života doslova špinavosťou a hnilobou. Zhadzujú a dehonestujú tie hodnoty, ktoré majú byť pre človeka sväté a máme k nim mať zodpovedný prístup.

Nakrátko to zhrniem: informovanie mládeže o sexuálnych otázkach je dobrá vec. Záleží však na tom, aký spôsob sa pri podávaní týchto informácií zvolí. S mladým človekom treba zachádzať veľmi citlivo a neurážať jeho jemnú dušu."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?