Úžasný život

Autor: Lucia Švecová | 23.3.2014 o 22:47 | (upravené 25.3.2014 o 18:00) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  222x

Lákavý nadpis, však? Po úžasnom živote všetci túžime, nie je tak? No čo to vlastne je? Existuje recept? Sotva... A možno predsa.  

 

Poznám ľudí, mám takých ľudí okolo seba a učím sa žiť ako oni, ktorí sú neskutočne šťastní. Úplne to z nich srší, viete, keď ste pri nich, úplne túžite mať to čaro života, ktoré si oni tak užívajú. Tá neskutočná radosť a sloboda je tak neodolateľne lákavá a príťažlivá. Ja už viem, v čom to šťastie je, a pomaly ho nachádzam aj ja. Polovica z vás asi prestane čítať, keď vám to prezradím, tak vám to poviem až na konci článku. Aj keď možno tušíte, čo to je, ešte sa chvíľu tvárte, že netušíte o čom hovorím, a čítajte ďalej.

Najprv vám poviem viac o týchto ľuďoch a príťažlivosti ich života. V prvom rade sú neskutočne slobodní. Normálne, až by ste tomu neverili. Vôbec si nelámu hlavu nad tým, čo si o nich ľudia pomyslia, oni sú šťastní a to šťastie si nenechajú vziať. Sú takí úplne „okey" alebo „hakuna matata", ak chcete. Vôbec nič ich nezväzuje a oni sa pre všetko rozhodujú totálne dobrovoľne. Nie preto, že to od nich niekto očakáva, ani preto, aby si nepokazili dobré meno. Jednoducho ich „áno" je „áno" v najhlbšom slova zmysle. Sú slobodní veci odmietnuť, aby s o to väčšou radosťou a ochotou prijali iné veci. Závidenia hodná sloboda, čo poviete?

Ich ďalšou prednosťou je neuveriteľná radosť. Predstavte si, dokážu sa radovať aj v tých najťažších chvíľach. Uvedomujú si, v čom majú skutočnú radosť (tým myslím radosť srdca, nie povrchnú veselosť a zábavu), a pamätajú na to aj vtedy, keď ich okolnosti chcú položiť na zem. Vďaka tomu sa dokážu radovať z každej maličkosti a pri každom probléme vždy veria v to, že ich plač sa obráti na tanec, a tak sa nakoniec, skôr či neskôr, aj stane. Nie vždy je život ľahký a zrovna títo ľudia bývajú skúšaní najťažšie. Nie vždy to vydržia, ale vždy sa napokon vrátia späť. Celoživotná depresia im nehrozí, pretože majú celoživotnú radosť. Aj to by ste chceli, však?

Tak trochu spojená s predchádzajúcou je ďalšia ich popredná vlastnosť - nádej. Málokedy sa na veci pozerajú pesimisticky. A nie je to naivný optimizmus, čo im pomáha byť šťastnými. Je to optimistická viera v nádej, ktorú majú skrze predchádzajúce skúsenosti v ich živote a v životoch ďalších ľudí spomedzi nich. Nič nie je také zlé, aby tam nebola nádej. Oni majú to šťastie, že ich nádej sa zvykne naplniť, aj keď niekedy to trvá skutočne dlhý čas. Pointou je trpezlivosť, ktorej sa oni dôsledne učia celý život, a ktorá im pomáha dosahovať omnoho väčšie šťastie, než aké ponúka tento svet ihneď, bez trpezlivosti.

No a ich neposlednou (ale poslednou, ktorú teraz spomeniem) prednosťou je spoločenstvo ľudí okolo nich. Všetky tieto veci by bolo ťažké žiť, keby boli úplne sami, keby sa o svojich problémoch nemali s kým pozdieľať a keby sa nemali s kým navzájom povzbudzovať v ďalšom raste. Lenže oni majú podobných ľudí okolo seba. Majú okolo seba ďalších, s ktorými tvoria skutočné hlboké priateľstvá. Sú to priatelia, ktorí neodkopnú jeden druhého preto, čo si ten druhý obliekol, alebo čo povedal pred niekým iným. Sú to priatelia, ktorí pri sebe stoja, počúvajú sa a pomáhajú si. Aj keď si niekedy lezú na nervy.

 

No čo, tušíte o kom a čom je reč? Správne, títo ľudia sú kresťania. Sú to kresťania, ktorí majú živý vzťah so svojím živým Bohom, Ježišom Kristom, a majú Ducha Svätého. Áno, presne tak, z neho čerpajú svoje šťastie. Od neho sa učia neohrozenej slobode, v ňom majú opravdivú radosť, on im dáva nádej a on ich spojí svojím dotykom do spoločenstva. Možno vám to znie bláznivo, ale ja vám svedčím o obrovskom množstve skutočných ľudí, medzi ktorých sa učím patriť aj ja. Svedčím vám o možnosti takéhoto života skrze vieru týchto ľudí, pretože takýto život je pozvaním pre každého jedného človeka (aj keď to niektorí nepochopia a zoberú to zo zlej strany). Spolu sme prišli na to, že po takom živote túžime - a tu je návod, tu je možnosť, tak prečo po nej nesiahnuť? Hej, vyžaduje to risk, ale keď nie ste ochotní niečo riskovať, asi vám to nestojí za to. Bolo by však smutné, keby vám váš život nestál za to niečo risknúť (zvlášť, keď máte istotu, že nič dobré a naozaj potrebné nestratíte).

Toto je život, v ktorom je poslušnosť vašou radosťou. Toto je život, v ktorom sa stačí dôverne odovzdať. Je to život, v ktorom vaše srdce bude plesať, pretože bolo od počiatku stvorené tak, aby po takomto živote túžilo (a nič menej ho trvalo neuspokojí). Toto je život, ktorý sa zdá náročný, no keď sa do toho pustíte, zamilujete sa do Ježiša a váš život bude ozajstným vzťahom so živým Bohom (vaším milujúcim Ockom), nebudete už môcť žiť inak. Rozhodnutie je na vás.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?