Nič, alebo menšie zlo?

Autor: Lucia Švecová | 17.3.2014 o 20:31 | (upravené 17.3.2014 o 20:41) Karma článku: 4,79 | Prečítané:  257x

Prvé kolo volieb sa skončilo. Zostali dvaja kandidáti, ktorí mnohým racionálne zmýšľajúcim ľuďom nevyhovujú - jeden vôbec, druhý nie úplne. Otázkou je, či sa zúčastniť druhého kola, či si zvoliť nedokonalú verziu, ale predsa lepšiu, ako tú druhú, alebo to nechať na náhodu.  

 

Ten, ktorého netreba menovať

V poslednej dobe o tomto kandidátovi vyšlo najavo toľko klamstiev, nesplnených sľubov a nedôveryhodného pozadia, až som si myslela, že sa Slovenský národ konečne prebudí a nebude ho viac voliť. Spomeniem napríklad jeho tvrdenie, ako je (od detstva!) dobrým katolíkom s absolvovanými všetkými sviatosťami, pričom ale v jeho niekdajšej prihláške do KSČ uvádzal, že s kresťanstvom nemá absolútne nič spoločné a má voči nemu úplne odmietavý postoj. Alebo ešte vtipnejšie je počúvať diskusie z minulého desaťročia, v ktorých so smiechom vyhlasoval, ako v roku 2012 už nebude v politike, a ako do roku 2012 splní všetky svoje sľuby (dostavba diaľnice a podobne). Všetky jeho sľuby boli vždy prázdne a ja som myslela, že aspoň v tejto poslednej dobe pred voľbami si to už konečne ľudia uvedomia. No napriek tomu, tento kandidát získal najväčší počet hlasov. Odkiaľ sa tie hlasy berú? Verím, že v druhom kole už Slováci tejto „istote" šancu nedajú, avšak obávam sa opaku. Čo by sa totiž stalo, ak by vyhral? Celú krajinu by ovládla jedna komunistická strana plná klamstiev, krádeží a manipulácií, ktorá by našu krajinu určite priviedla k neslávnemu koncu.

 

Znevažovaný dobrodinec neschopný inteligentnej diskusie

Potom tu máme druhého kandidáta, zdanlivého svätca, o ktorom vydávajú svedectvá ľudia, ktorí ho vraj osobne poznajú. Zdá sa, že je to dosť silný prostriedok, vďaka ktorému by mohol voľby vyhrať. A práve preto sa ho, zdá sa, začal prvý kandidát obávať. Nasledovali zas opačné informácie o tom, ako klame, ako je to podvod, dokonca, tento raz naozaj len prekrútené, vyhlásenia, ako je scientológom. Čomu teda veriť? Aj keby boli pravdou len tie prvé veci, myslím, že sa celkom pekne vyfarbil, keď sa nevedel poriadne zapojiť do diskusie prezidentských kandidátov. Celú dobu len slabo habkal pár naučených vecí a to by sa, podľa mňa, dobrému prezidentovi nemalo stať. Užili sme si dosť tichého prezidenta bez vlastného názoru.

 

Môj názor

Ja osobne som uprednostňovala kandidáta, ktorý skončil tretí. Bez ohľadu na iné veci zvlášť preto, že za svoje prezidentské ciele si zvolil veci, ktoré skutočne mohol ako prezident ovplyvniť, či úplne zmeniť. Na rozdiel od druhého kandidáta, ktorého ciele sú napríklad zdravotníctvo a školstvo, ktoré však ako prezident nemá šancu nejak meniť. Človek, ktorý sa púšťa do niečoho takéhoto, by určite mal mať cieľ - rozumný, dosiahnuteľný a užitočný cieľ, a mal by mať dosť inteligencie na to, aby ho aj dosiahol - čo ale druhý kandidát v diskusiách veľmi neukázal. NAPRIEK TOMU si však myslím, že treba ísť voliť tohto druhého kandidáta - áno, správne, Andreja Kisku. Prečo? Jednoznačný dôvod - nie je to ideálny kandidát, ale ako povedala jedna blogerka vo svojom blogu, „toto nie je miss sympatia". Je určite lepší, ako prvý kandidát, ku ktorému sa istá historička v prieskumoch vyjadrila, že „ho netreba menovať a už vôbec nie voliť". Ak vyhrá ten prvý, už mu vôbec nič nebude brániť v ceste a celé naše Slovensko bude len jeho. Nechcem si to radšej ani predstaviť. U druhého kandidáta máme aspoň malú nádej, že by sa mohlo niečo v tejto krajine zlepšiť, alebo sa to aspoň nejak extra nezhorší. JEDNOZNAČNE NESÚHLASÍM s rozhodnutím niektorých voličov neísť v druhom kole voliť. To je asi najväčšia hlúposť, akú môžete spraviť. Verím, že vám záleží na osude tejto krajiny (v ktorej žijete a budú v nej aspoň časť života žiť aj vaše deti) natoľko, aby ste takéto vážne rozhodnutie nenechávali na náhodu. Viem, že niekomu je proti srsti voliť menšie zlo, ale pokiaľ si môžeme vybrať, je našou povinnosťou zvoliť tú lepšiu variantu.

 

Ja ešte voliť nemôžem, preto ale píšem aspoň tento článok, aby som povzbudila a vyzvala vás ostatných, ktorí to právo už máte. Nepáči sa mi výsledok prvého kola, no je treba sa postarať aspoň o to, aby druhé kolo nedopadlo tak katastrofálne, ako to očividne hrozí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?