Kardinál: Nepochopenie manželstva nie je dôvod meniť učenie

Autor: Lucia Švecová | 3.3.2014 o 22:03 | (upravené 4.3.2014 o 20:39) Karma článku: 6,99 | Prečítané:  488x

Vatikán - „Cirkev nemôže zmeniť svoje učenie len preto, že veľa katolíkov nechápe jej učenie o nerozlučnosti manželstva,"  povedal kardinál Gerhard Müller, prefekt Kongregácie pre náuku viery.   (Voľne preložený článok Catholic News: http://www.catholicnews.com/data/stories/cns/1400809.htm)

 

25. februára, v rozhovore s reportérmi - iba pár dní po dvojdňovom stretnutí Kolégia kardinálov o pastoračnej starostlivosti o rodiny - povedal, že všeobecne rozšírený nedostatok pochopenia cirkevných doktrín medzi katolíkmi je poľutovaniahodný.

„Avšak to, že ľudia nechápu Ježišovo slovo, neznamená, že môže alebo by malo byť zmenené," povedal. „Bolo by čudné, keby Cirkev povedala, že pokiaľ nie každý pozná pravdu, pravda už nie je viac nutná."

Nepovolenie rozvedeným a civilne znovu zosobášeným katolíkom pristupovať k Eucharistií „nie je o mojom názore," povedal kardinál Mülller, „odráža to dlhú históriu učenia Cirkvi."

Po vyjadrení Freiburgskej arcidiecézy v Nemecku, že by to mohlo rozvedeným a znovu zosobášeným pomôcť ľahšie dosiahnuť spoločenstvo, kardinál Mülller napísal minulé leto článok, publikovaný v nemeckých novinách a v rôznych prekladoch Vatikánskych novín, v ktorom odmietol všetky očakávania, že Katolícka cirkev by mala uvoľniť podmienky prijímania sviatostí.

„Pastoračná starostlivosť katolíkov nesmie ísť proti učeniu," povedal kardinál novinárom 25. februára.

„Učenie a pastoračná starostlivosť sú jedna a tá istá vec. Ježiš Kristus ako pastier a Ježiš Kristus ako učiteľ so svojím slovom nie sú dvaja rozdielni ľudia," vyhlásil.

Hoci pápež František vyzýva k novým pastoračným prístupom, ktoré by boli tvorivé, povzbudzujúce a láskyplné, kardinál Mülller sa vyjadril, že nech budú tieto nové prístupy akékoľvek, nemôžu ísť proti Ježišovej vôli.

„Sviatosť manželstva zostane ako nerozlučný zväzok medzi manželom a manželkou a toto učenie nemôže byť zmenené," povedal. Všetky nové prístupy „musia prehlbovať poznanie" a ľudské pochopenie učenia.

Mnohí katolíci „si myslia, že manželstvo je iba slávnostné zhromaždenie v kostole, ale manželia dávajú svoje slovo, sľubujúc žiť úplne jeden pre druhého, telom aj dušou, vo viere a v Božej milosti," povedal kardinál.

„Neexistuje iné riešenie, keďže cirkevná dogma nie je len nejakou teóriou vymyslenou teológmi;" ona reprezentuje „slovo Ježiša Krista, ktoré je veľmi jasné. Ja nemôžem meniť cirkevné učenie."

Kardinál Mülller sa rozprával s reportérmi pár minút pred konferenciou, na ktorej mal prezentovať svoju novú knihu o chudobe. Počas prezentácie knihy vedľa neho sedel kardinál Oscar Rodriguez Maradiaga, s ktorým verejne nesúhlasil v otázke cirkevného prístupu k rozvedeným a civilne znovu zosobášeným katolíkom. Téma manželstva sa však počas prezentácie nerozoberala.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?