Sexualita a manželstvo

Autor: Lucia Švecová | 31.10.2013 o 11:34 | (upravené 31.10.2013 o 19:58) Karma článku: 7,21 | Prečítané:  1723x

Zvykli sme sex stavať na prvé miesto, či už vedome alebo nevedome, v rebríčku hodnôt alebo v hodnotení spoločnosti. Každý z nás sa už asi konfrontoval s kresťanským a hlavne katolíckym názorom na sexualitu, hlavne ako na stránku života patriacu až do manželstva. Otázne však je, či sme sa konfrontovali so skutočnými názormi Cirkvi, alebo s nejakým mýtom, ktorý považujeme za názor Cirkvi.

Aby sme našli skutočný názor Cirkvi, je potrebné ujasniť si, čomu presne vlastne Katolícka Cirkev verí. Verí, že človeka a celý svet stvoril Boh. Verí, že stvoril svet a človeka so všetkým, čo v ňom je, takže stvoril aj sexualitu a rozkoš. Mnohí ľudia si myslia, že Cirkev svojimi príkazmi zakazuje užívať si. Ale aká logika by to bola, keby sme verili, že Boh stvoril sexualitu a rozkoš aby ju následne zakázal?! Nie, rovanko, ako ostatné Božie diela, aj sexualita a rozkoš má svoj dôvod, má účel využívania, pointou je odhaliť ho. Samozrejme, prvoradým cieľom sexuality je rozmnožovanie. No k tomu predsa netreba rozkoš, ale vidíme, že napriek tomu tu je aj rozkoš. Z toho teda môžeme dedukovať, že rozmnožovanie nebol jediný zámer, ktorý Boh mal so sexualitou. A rovnako tak tomu verí aj Cirkev, nech už ste počuli akékoľvek bludy.

Cirkev však verí, že Boh má úžasný plán, všetko stvoril pre naše dokonalé šťastie. My tie veci znehodnocujeme, pričom sa dajú využiť oveľa lepšie. Presne tak je to i so sexualitou a rozkošou. Myslíme si, že si to najviac užijeme, keď budeme každú noc spať s niekým iným, keď si to budeme užívať už čo najskôr a čo najčastejšie. Lenže ako sa to v skutočnosti končí? Zlomeným srdcom, pretože každý partner/ka bol/a len na sex a nie na skutočnú lásku. Skončí sa to pokazeným životom (slobodná matka alebo muž viazaný prídavkami na dieťa ktoré ani poriadne nepozná a poriadne sa s ním nestretáva).

Teraz sa pozrime, ako si Cirkev myslí, ako si Boh myslí, že si to užijeme najlepšie: Keď vydržíme byť sexuálne čistí až do manželstva, sex použijeme ako najintímnejšie spojenie manžela a manželky a v sexuálnom akte sa manželovi/manželke darujeme úplne celí, aby sme sa aj po tejto stránke spojili do konca života a nehľadali kvôli "nude" iných sexuálnych partnerov.  A ako sa to končí? Ak to pochopíme naozaj správne a správne to využijeme, ak správne pochopíme lásku, tak sa to môže skončiť jedine šťastným manželstvom a životom. Tiež si žena dôkladnejšie vyberie manžela, ak dodržiava predmanželskú čistotu, pretože sa chystá jedine manželovi darovať ten najväčší dar - kľúč od zapečatenej záhrady, kľúč k novému životu. Jednoducho, to, čo verí a odporúča Cirkev, je len pre dobro človeka a má to skutočne oveľa lepšiu perspektívu.

Zvykneme sa ešte stretávať s jedným problémom. Ak toto aj ľudia pochopia a dodržia, potom zas uveria mýtom, ako má Cirkev množstvo zákazov aj v manželskom sexuálnom akte. No v skutočnosti je to tak, že asi jediným príkazom je využivať sex v manželstve jedine na jeho účel - čiže plodenie detí a prehĺbenie manželskej lásky. Neznamená to,že kresťanskí manželia musia mať množstvo detí (i keď vedecké štúdie dokázali, že pre deti samotné je lepšie mať veľa súrodencov), pretože sa musia sexom snažiť len o to, lebo inak by mali hriech. Nie, ak momentálne z akýchkoľvek príčin nie je pre manželov možné dovoliť si dieťa, poznáme metódy prirodzeného plánovania rodičovstva. Nakoniec, opäť sme pri stvorení, na čo inak by Boh stvoril žene plodné a neplodné dni? V každom prípade, keď sa už aj náhodou niečo prihodí, oveľa horšie, ako zniesť napríklad finančné problémy alebo iné veci, by bolo dieťa zabiť.

No a potom ešte koluje mýtus, ako Cirkev predpisuje jednu polohu manželského sexu a tak podobne. Opäť nepodložený blud. Nariadenia Cirkvi nás len chránia pred skutočnými závažnými hriechmi, ktoré všetky pramenia v sebectve. Ak by sa i manželský sex stal iba uspokojením mojich sexuálnych túžob, bolo by to sebectvo a sexualita by nespĺňala ani jeden zo svojich účelov. V takom prípade by bolo lepšie poriadnejšie sa zamyslieť nad manželstvom a budovať vzťah manželov po iných stránkach. Ale ak sexualita slúži naozaj len na prehĺbenie lásky, odovzdanie sa jeden druhému a plodenie života, v tom prípade je v pohlavnom styku dovolené všetko s čím súhlasia obaja partneri. Boh predsa nechce, aby sme sa znudili. Stvoril sex ako niečo krásne. Veď sa pozrite na tie účely sexu. Keď sa skutočne napĺňajú, no nie je to krásne? Prečítajte si v Biblií knihu Pieseň piesní. V podstate je celá o láske manželov a sexe. Ako by mohla ísť Cirkev proti Biblií? Nejde, a zakazuje len skutočne nesprávne veci, pretože Boh má s manželským sexom a jeho krásou úžasné zámery.

Nakoniec sa v dnešnej dobe stretávame ešte s jednou úplne základnou nezrovnalosťou. Pohrávame sa s definíciou manželstva ako takého, pokúšame sa veci zmeniť na zvrátené, aby sme úplne otupili svoje svedomie. S tým však Cirkev v žiadnom prípade nemôže súhlasiť. A rovnako sa ľudia, ktorí podľahli tejto zvrátenosti, nemôžu nazývať kresťanmi, pretože to zavrhuje Biblia aj viera Cirkvi. Boh stvoril muža a ženu, muža a ženu ich stvoril, a to môžeme pozorovať aj v sexualite. Jednak v duši muža a ženy, že žena túži byť dobývanou kráskou a muž túži bojovať o krásku, ale aj v tele muža a ženy. Oni dvaja sa v sexuálnom akte dokonale dopĺňajú. Dalo by sa až povedať doslova :-), jednému chýba to, čo druhý nemá, a iba spolu sú kompletným telom. Proste to je daná prirodzenosť, od počiatku jasná prirodzenosť, ale dnes akosi zatvárame oči.

Tak dúfam, že som vysvetlila všetky nedorozumenia. Manželstvo je neuveriteľne dôležité. Bez neho by nič nefungovalo a práve ono, také krehké, stojí v prvej línií boja so zlom. Nebyť toho pojítka, sexu, ktoré ale spája iba vzťah manželov, už by to nebolo pravé manželstvo. No oboje je treba využívať zdravo a s rozumom. Rovnako tak treba podporovať zdravé a kresťanské rodiny, aby nimi dnešná zvrátená doba neotriasla. Vďaka Bohu, že nie je nudný, jednotvárny a lakomý Boh, ale chce, aby sme sa zabávali, mali dobrú náladu, štedro nás obklopuje krásou a dáva nám mnohorakosť života.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?