Manželská prísaha

Autor: Lucia Švecová | 3.10.2013 o 20:41 | Karma článku: 4,01 | Prečítané:  963x

Manželská prísaha sa čoraz viac dehonestuje, považujeme ju za niečo nepodstatné a ani nás nenapadne spájať ju s pravou láskou, naopak dnes sa nám veci predostierajú tak, že manželstvo pravej láske bráni. Kde je pravda? Čo keď nás o tom presvedčil sám život a nie nátlak médií, napriek tomu to môže byť inak?

Prísaha

Najskôr by bolo vhodné definovať slovo prísaha. Prísaha je slávnostné, formálne vyhlásenie alebo prísľub splnenia sľubu, často odvolávajúc sa na Boha, bohov alebo posvätný predmet ako na svedka. Z tejto definície sa dá však stále vykľučkovať, preto skúsme definovať sľub. Je to vyhlásené uistenie, že niekto niečo bude alebo nebude robiť, ale iná definícia sľubu je aj znamenie budúceho úspechu. Čo nám tieto slová hovoria? Že manželstvo (skutočné a opravdivé manželstvo spojené láskou) prinesie úspech (rozumej úspech ako šťastie, šťastný koniec, nesúvisí to s kariérou ani s peniazmi :D). Že pri sobáši všetkých uisťujete, že budete verní. A manželskou prísahou ešte navyše svätosväte vyhlasujete a prisľubujete, že tento sľub dodržíte.

Ale, čo také sa stane, ak túto prísahu nedodržíme? Už jeden druhého nemilujeme, bude to pre oboch lepšie, na čo to siliť? Prečo by sme mali ostávať spolu kvôli nejakej prísahe? Je tu hneď niekoľko dôvodov:

  • Porušením prísahy sa dobrovoľne zriekate úspechu (že verné manželstvo bude úspešné aj keď to počas krízy tak nevyzerá, o tom si ešte povieme), čo je samo o sebe nanajvýš hlúpe.
  • Porušením prísahy zo seba robíte nezodpovedných klamárov s rôznymi maskami. Pretože ste všetkých uistili, slávnostne ste vyhlásili, nasľubovali „hory-doly", a teraz sa zbabelo vzdávate, akoby sa nič nestalo. Verejne sa priznávate, že váš život je len divadielko. Toto je už viac než hlúpe.
  • Porušením prísahy zrádzate všetko, čo vám je sväté a drahé, dehonestujete samých seba, dobrovoľne sa zriekate svojej dôveryhodnosti, staviate sa úplne proti sebe samým. A to je už naozaj sprosté.
  • No predovšetkým, porušením prísahy ubližujete manželovi/manželke a zvlášť svojim deťom (ak sú). Aj keď je manželstvo v kríze, obaja ste si našli niekoho iného. Napriek tomu je pre oboch zlé opustiť jeden druhého. Čítajte ďalej.

 

Manželská

Prísaha, ktorú ste zložili, je manželská. Man-žel-ská = prísaha potvrdzujúca zväzok muža a ženy. Len muža a len ženy. Nie muža a muža, nie ženy a ženy, nie viacerých ľudí. Manželstvo je úzkym spoločenstvom. V zásade platí, že spoločenstvo sa dá tvoriť maximálne s 10 ľuďmi, a čím je menšie, tým sú vzťahy dôvernejšie a pevnejšie. Z toho teda vyplýva, že manželstvo je dobré také aké je, medzi 2 ľuďmi, lebo tam bude vzťah najsilnejší a môže si dovoliť najvyššiu intímnosť.

Prečo ale nie rovnaké pohlavie? Veď keď sa ľúbia a chcú spolu žiť... Ak chcú spolu žiť, nech žijú. Ale nech to nenazývajú manželstvom, pretože toto manželstvo nie je. Ak by sme dovolili zmenu definície manželstva, manželstvo ako také by sa otriaslo v základoch, otriasla by sa v základoch rodina, ktorá buduje spoločnosť. Je správne, že manželstvo je zväzok medzi mužom a ženou, lebo iba tak je vyvážený, iba tak je v ňom všetko čo tam má byť, iba tak dotvára úžasnú mozaiku ľudských sŕdc. Áno, takto to krásne do seba zapadá, lebo muž túži bojovať o krásku a žena túži byť hľadanou kráskou. Musíme len nájsť svoje srdce aby sme to objavili.

A ďalší dôvod je výchova detí. Aby z dieťaťa vyrástol vyvážený, zdravý mladý človek schopný niečoho väčšieho, potrebuje dostať to dobré zo ženskej i mužskej povahy. Dievča potrebuje dôverný vzťah a rady matky, ale potrebuje otcovu lásku, potrebuje vedieť už ako malá, že je krásna, aby nehľadala krásu na príliš lacných miestach. Chlapec sa potrebuje naučiť mužskosti a bojovnosti od svojho otca, ale musí byť súcitným bojovníkom, čo sa naučí od matky, matka je otcova kráska, na ktorej príklade sa chlapec učí zdravo bojovať o svoju krásku. Výchova detí je tiež dôvodom zväzku len 2 ľudí a nie viacerých. Keby malo dieťa 10 rodičov, viete si predstaviť aký by bol zmätok vo výchove? Nemalo by čas na všetkých rodičov, až by nakoniec nijaký rodič nemal čas naňho. Ešte horší prípad je, keď sa dieťa vezme jeho skutočnej rodine, prejde detským domovom a viacerými náhradnými rodinami. Ten zmätok v duši si nechcem ani predstaviť. Jednoducho, manželstvo ako zväzok muža a ženy je tým najprirodzenejším a najvhodnejším prostredím pre rast dieťaťa. Je najlepším riešením pre intímny vzťah dvoch ľudí. Je základom rodiny a teda základom spoločnosti.

 

Časy krízy

Má to vôbec zmysel, keď sme si úplne cudzí? Veď si pokazíme život. Proste sme spravili chybu keď sme sa brali, nemôžeme ju napraviť? Pozrime sa:

  • Fázy vytvárania spoločenstva - nebudem to tu viac rozoberať, lebo je to na dlho, pohľadajte na internete a isto nájdete ;) - každé spoločenstvo, kým sa stáva spoločenstvom, prechádza takzvanými „fázami chaosu", kedy si ľudia k sebe nedokážu nájsť cestu, hádajú sa, nenávidia sa, nechcú spolu mať nič spoločné. Pointou je prejsť touto fázou a dostať sa ďalej. No nie tak, že si to nebudem všímať, treba to vyriešiť, nájsť cestu, konsenzus. Už som vravela, že manželstvo je najhlbším spoločenstvom. Preto sa bude opravidvým spoločenstvom stávať omnoho dlhšie, možno aj celý život. A preto bude prechádzať „fázami chaosu" omnoho viac krát a častejšie. Tento „chaos" bude väčší a zložitejší, pretože potrebuje vyriešiť oveľa hlbší vzťah. No keď sa nevzdáte a vydržíte to (ak kvôli ničomu inému, tak aspoň kvôli prísahe), dočkáte sa omnoho úžasnejšieho vzťahu aký ste si vedeli predstaviť.
  • Spoločný život - prísahou ste sa zaviazali zideľať spolu život. Život je život, nie vzťah na jednu noc. Keď ste sa raz k nemu zaviazali, musíte ho žiť, „v dobrom i zlom", ako ste si sľúbili. Odteraz máte život už iba spolu, keď ste samy, vždy vám bude chýbať časť vášho života, ktorú ste odovzdali manželovi/manželke. Proste, nemôžete sa vzdať života. Ak sa niečo pokazí, treba to napraviť, nehľadať iný život.
  • Chyby - dospelý človek sa vyznačuje zodpovednosťou. Zodpovednosť z neho robí dospelého človeka. V prvom rade, zodpovednosť za svoje chyby. Ochota znášať dôsledky, priznávať sa k chybám a stávať sa vďaka nim lepším človekom, no nie zbabelo na ne zabúdať. Ak si skutočne myslíte, že ste vyskúšali všetko, maximálne veľa krát ste sa pokúšali vyriešiť „fázu chaosu" a stále sa nič nemení, takže konštatujete, že ste skutočne spravili chybu keď ste sa brali, prichádza skúška vašej dospelosti. Či vezmete zodpovednosť za svoju chybu a budete sa stále snažiť nájsť k sebe cestu, aby ste sa na tej chybe naučili byť lepšími, alebo sa zbabelo vzdáte.
  • Nakoniec jedna rada - veľa sa rozprávajte. Žijete spolu, máte spolu najintímnejší vzťah. Všetko o tom druhom viete, poznáte ho. Nemáte sa pred tým druhým za čo hanbiť. Keď už ten druhý nerozpozná sám od seba, čo vám je, v čom je problém, tak sa rozprávajte. Je to najjasnejší spôsob, ktorým sa otvoríte tomu druhému, aby vás mohol skutočne spoznať a pochopiť. Kým mu/jej vy nedovolíte spoznať a pochopiť vás, nemôžete sa hnevať, že vás nepozná a nechápe.

 

Vernosť

Dobre, tak ja to s ním/ňou nejak vydržím, nerozvediem sa, ale milujem iného/inú, budem jeho/jej manžel/manželka len oficiálne. => nezaviazali ste sa len k tomu, že úradne budete vystupovať ako manželia. Zaviazali ste sa, že vstupujete do života jeho/jej, že ho budete niesť spolu s ním/ňou a neopustíte ho/ju ani v najťažších chvíľach. Sami vieme, ako strašne sa cítime, keď sme podvedení. Jednoduchá empatia, keď sa to nepáči nám, nerobme to ani my iným. Muž nenávidí, keď mu niekto berie krásku a žena neznáša, keď jej muž ukazuje, že nie je dosť krásna, pretože behá za krajšími.

Rytier si prišiel po princeznú. Vybojoval pre ňu najťažšie bitky, aby si získal jej lásku. A princezná celý život čakala na jeho záchranu. Teraz jeden druhého neopustia ani nepodvedú, už len zo slušnosti. Preto, že princezninu lásku získal tento rytier a či ju stratí je v rukách oboch, princezná nemôže svoju lásku dať inému šašovi, keď ju dala rytierovi. A rytier nemôže ísť na iný hrad zachraňovať inú princeznú, pretože bol zavolaný na tento hrad k tejto princeznej a odteraz býva tu, musí ochraňovať túto princeznú. Proste, patria k sebe a vždy budú. Nech sa stane čokoľvek! Tak ako si sľúbili - v dobrom i v zlom, v šťastí i v nešťastí, v zdraví i v chorobe, až kým ich smrť nerozdelí. Zložili prísahu, nemôžu ju porušiť, nech by ich k tomu svet hocijako pokúšal, nech by to bolo akokoľvek ťažké. Je to prísaha. Neopustia jeden druhého. Budú si navždy verní.

 

Verím, že je to ťažké. Verím, že je to dokonca neuveriteľne ťažké. Viem, že dnešný svet nás všetkých učí, že ak sa hádame, je to znamenie že sme s tým nesprávnym/nesprávnou a my si nemôžeme pokaziť život. No verím, že vy chápete, prečo to nie je tak, ako dnešný svet hovorí, že chápete, prečo sa oplatí vydržať, že nájdete odvahu a silu ísť proti prúdu a vydržať v manželstve. Asi si vravíte, ako o tom môžem hovoriť ja, čo mám len 15 rokov a zatiaľ len priateľa. Nuž, vek nemusí svedčiť o tom, koľkým veciam rozumieme a koľko vecí chápeme :-) a nakoľko plánujem svoje manželstvo už teraz, veľmi veľa som o tom čítala a pozorovala situácie v praxi. Nemusíte so mnou v týchto veciach súhlasiť, vy ste to vyskúšali na vlastnej koži, ja nie. Ale možno v tom nájdete aspoň kúsok logiky, ktorá sa vás dotkne, povie vám, že tá prísaha asi má nejakú cenu a váhu, rovnako ako samotné manželstvo. Veľa šťastia v realizácií :-).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?