Stratené šťastie, alebo pohoda, klídek a tabáček...

Autor: Lucia Švecová | 23.8.2013 o 21:04 | (upravené 23.8.2013 o 21:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  271x

Prečo je človek niekedy tak smutný? Prečo na to niekedy ani nevie nájsť dôvod... Alebo taký hnev. Človek vzkypí a nejde to vrátiť späť. Každý z nás predsa túži po pokojnom živote. Nijaké starosti, len pohoda, klídek a tabáček... Tak prečo dnešný svet, obchodná sieť či vláda plná spásonostných cieľov, nevedia ponúknuť čosi také? Stále sa treba naháňať, čosi platiť, hnať sa za prácou, aby sme to mali z čoho zaplatiť, potom nemáme čas na deti, a tak musíme zarábať ešte viac, aby sme im to vynahradili darčekmi, a čas na seba nám úplne uniká... Ako to?

Na každom rohu hrozí korupcia, násilnosti, zvrátenosť dnešnej doby a iné hlúposti. Ako sa medzi tým všetkým dá nájsť pokoj? Ako sa medzi tým všetkým dá nebáť? Všetci stojíme pred tými istými otázkami. Treba na ne už len odpovedať. Takže, challenge accepted!

Myslím, že na tieto otázky sa nedá odpovedať jednoznačne. Každý má svoju pravdu a tak každý nachádza iné odpovede. Niektoré sú užitočné pre viac ľudí, iné zas nie. No každopádne, nemôže uškodiť podeliť sa o tú svoju pravdu a svoju odpoveď. A tak by som vám rada ponúkla môj názor.

Všetky negatívne pocity a bezcieľne naháňanie sa je výsledkom prázdna v duši. Hľadáme niečo, čo nás naplní, spraví navždy šťastnými, lenže v dnešnom svete to nie je možné nájsť, a tak prichádza smútok a hnev. Možno so mnou nesúhlasíte, nezdá sa vám, že vaše rozhorčenie má takýto hlbší pôvod. Áno, niekedy sme naozaj obklopení hlúpymi ľuďmi a nefunkčnými vecami a to nás vie poriadne naštvať, zvlášť keď niečo potrebujeme spraviť rýchlo, alebo sa rýchlo niekam dostať. No predsa je za tým ešte niečo iné. Štve nás, že tí ľudia sú hlúpi a veci nefunkčné, pretože v takom prípade nemajú šancu spraviť nás šťastnými a už vôbec nie naplniť nás. A štvú nás aj preto, že sa ponáhľame. Ale prečo sa ponáhľame? Pretože dúfame, že ak tam stihneme prísť včas, ak budeme prví a získame to a to, či ak zarobíme viac peňazí (pretože čas sú peniaze), niekde tam nás bude čakať večné šťastie. Teraz môžu tí veriaci z vás namietať, že oni na to nemajú takýto dôvod, pretože vedia, že večné šťastie je len v Bohu. No podľa toho, čo sledujem na sebe a ľuďoch okolo mňa, v týchto veciach na to často a veľmi ľahko zabúdame. Tieto veci sa neodvažujeme plne zveriť Bohu. Neodvažujeme sa nechať Boha postarať sa o našu finančnú situáciu či vzťahy. Nie, pretože vtedy by od Neho záviselo naše šťastie. A natoľko mu v hĺbke srdca, priznajme si to, neveríme.

Tu je, podľa môjho názoru (a názoru väčšiny Katolíckej Cirkvi), koreň celej veci. Naplniť nás a ponúknuť nám večné šťastie môže jedine všemohúci Boh. Lenže tomu dostatočne neveríme, a tak to všetko hľadáme na nesprávnych miestach - v ľuďoch a veciach, ktoré nám nič také ponúknuť nemôžu. Zostáva nám teda prázdno v duši a z toho vyplývajúci smútok a hnev.

Čo spraviť s dnešným konzumným svetom, aby nám uľahčil hľadanie toho správneho cieľa? No, konkrétny krok neviem. Ale vzrast a pád civilizácií vždy závisel od viery, rovnako ako vzrast a pád viery závisel od vzrastu a pádu civilizácií. Dnes zažívame oboje, pád viery aj civilizácie. Musia sa teda asi len nájsť odvážlivci, ktorí budú napriek nenávisti sveta veriť a šíriť vieru. Potom sa možno niečo napraví a možno zabliká iskierka nádeje pre tento svet.

Samozrejme, ak vyznávate inú vieru, vaša cesta je zrejme iná a vaším cieľom bude božstvo, v ktoré veríte vy. Ale podstata je tá istá - nehľadať zbytočne šťastie tam, kde nie je. A my, kresťania, treba viac dôverovať Bohu. Zveriť sa mu. Celý môj život svedčí o tom, že nás nenechá v kaši. Ale musíme mu dovoliť konať. Hľadať miesto tohto sveta radšej Jeho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?